Rodzina 500 +: jak złożyć wniosek przez internet?

1 kwietnia rusza program „Rodzina 500 plus”. Rodzice i opiekunowie otrzymają miesięcznie 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko lub na pierwsze w przypadku udokumentowania niskich dochodów. Wnioski o przyznanie środków z rządowego programu można już składać w siedzibie urzędu gminy. Istnieje także możliwość wypełnienia wniosku w systemie bankowości elektronicznej.

Rodzina 500 +: jak złożyć wniosek przez internet?
Źródło zdjęć: © PAP - Radek Pietruszka

- Wypełnienie wniosku o świadczenia z programu „Rodzina 50. +” możemy wykonać na dwa sposoby - wyjaśnia Paweł Sypka, kierownik zespołu w Departamencie Bankowości Elektronicznej Banku Pekao SA. - Najłatwiej wykonać to poprzez system bankowości elektronicznej. Wymagane są przede wszystkim dane wnioskodawcy oraz dzieci, na które przysługuje świadczenie, w tym m.in. PESEL, imię i nazwisko.

Większość rodzin skorzysta z trybu uproszczonego podczas składania wniosku. Dotyczy on osób, którym świadczenie przysługuje na drugie i kolejne dziecko, czyli w rodzinach, w których dochód na jedną osobę przekracza 80. zł netto (w przypadku rodzin wychowujących dziecko niepełnosprawne – 1200 zł). Ich wniosek z banku trafi za pośrednictwem systemu Emp@tia do odpowiednich jednostek samorządu, gdzie zostanie zweryfikowany.

–. Wpisać do wniosku należy także dane członków rodziny. W tym przypadku uzupełniamy tylko te dane, których nie podaliśmy w wcześniej, tzn. podajemy tylko pozostałych członków wchodzących w skład rodziny – mówi Paweł Sypka. – Zakładając, że model rodziny to 2+2, należy wprowadzić dane współmałżonka oraz pierwszego dziecka. Ostatni krok to oświadczenia i pouczenia. W tym przypadku klient zaznacza, że zapoznał się z pewnymi oświadczeniami i pouczeniami zgodnie z wytycznymi z ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci z dnia 11 lutego 2016 roku.

Osoby, które zdecydują się na wysłanie wniosku za pośrednictwem banku, muszą też podać nazwę właściwego organu samorządowego, do którego wniosek ma trafić –. urzędu gminy, miasta czy dzielnicy. Część banków stworzyła wyszukiwarki urzędów, które mają pomóc w prawidłowym uzupełnieniu tej części dokumentu.

Kierownik zespołu w Departamencie Bankowości Elektronicznej Banku Pekao SA przestrzega też, że raz wysłany wniosek nie może już być edytowany, warto się więc przed wysłaniem upewnić, czy wszystkie dane wprowadzone są poprawnie. Ponadto w trakcie wypełniania program dopuszcza maksymalnie 15-minutowe przerwy w wypełnianiu. Jeśli przez kwadrans, np. szukając brakujących danych, nie wypełnimy w formularzu żadnej rubryki, dane się nie zachowają i będzie trzeba wypełnianie wniosku rozpoczynać od początku.

Innym sposobem na złożenie wniosku za pośrednictwem internetu jest skorzystanie z jednego z trzech serwisów: Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (https://pue.zus.pl/), rządowego portalu Empatia (https://empatia.mpips.gov.pl/), albo Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (http://epuap.gov.pl/wps/portal). Jeśli jednak nie posiadamy tam konta, konieczne będzie uzyskanie profilu zaufanego, co wymaga wizyty w urzędzie w celu potwierdzenia naszych danych.

tb / słk

Źródło artykułu:Newseria
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)