Roboty wielkości ziarnka piasku odwzorują każdy kształt

Roboty wielkości ziarnka piasku odwzorują każdy kształt

Roboty wielkości ziarnka piasku odwzorują każdy kształt
Źródło zdjęć: © Gizmodo.pl
19.04.2012 12:32, aktualizacja: 19.04.2012 12:42

Wyobraźcie sobie, że kopię dowolnego przedmiotu można byłoby otrzymać obsypując go inteligentnym piaskiem.

Oczywiście ten piasek nie byłby zwykłym krzemem a rojem maleńkich robotów, które współpracowałyby ze sobą tworząc odpowiedni kształt. Badania prowadzone obecnie przez naukowców MIT nie są jeszcze tak zaawansowane by tworzyć w ten sposób skomplikowane przestrzenne przedmioty, ale wystarczające już do tego, by tworzyć przedmioty składające się z jednej warstwy.

Używane do tego cegiełki są małymi robotami –. sześcianami aktualnie o boku długości 1 centymetra, które porozumiewają się z sąsiadami by przekazać im informacje o kształcie przedmiotu, który razem otaczają, skopiować ten kształt i wyłączyć wszystkie cegiełki, które nie są potrzebne do jego odwzorowania. W rezultacie niepotrzebne cegiełki mają odpaść a obok oryginału ma stanąć kopia zbudowana z miniaturowych robotów.

Powstały w ten sposób obiekt jest stały ale w każdej chwili może być rozłożony na czynniki pierwsze przez zerwanie połączeń pomiędzy robotami, które od razu mogą skopiować inny kształt.

Każdy z prototypowych robotów zaopatrzony został w zestaw specjalnych magnesów, które, w odróżnieniu od zwykłego elektromagnesu, nie potrzebują źródła zasilania. Ich właściwości magnetyczne można włączać i wyłączać przy pomocy impulsu elektrycznego i dzięki temu mogą „przykleić się”. do sąsiada. Magnesy wykorzystywane są także do przekazywania informacji i zasilania.

Każda z cegiełek zaopatrzona została w mały procesor oraz dwa kilobajty pamięci podręcznej, dlatego wszystkie obliczenia wykonywane są przez wszystkie cegiełki, które mogą współpracować dzięki algorytmom liczenia rozproszonego.

Jak widać na prezentacji MIT –. działa. Teraz do rozwiązania pozostają kwestie opracowania algorytmów, które z kilku warstw odwzorowywanego obiektu pozwoliłyby zrobić jeden obiekt 3D oraz zmniejszenia cegiełek do rozmiarów prawdziwego piasku. A wtedy inteligentny piasek zacznie walczyć z technologią druku 3D. Lub uzupełniać ją w pewnych zastosowaniach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)