Roboty na deskach teatru

Roboty na deskach teatru27.10.2014 09:29
Roboty na deskach teatru
Źródło zdjęć: © Alfonso Salazar/YouTube

Jeśli byliście w Centrum Nauki Kopernik, być może widzieliście pierwszy na świecie Teatr Robotyczny. Dziś trudno nam wyobrazić sobie, by roboty wyparły ze scen żywych aktorów, jednak niektórzy reżyserzy zamierzają wykorzystać je w swoich sztukach.

Jednym z nich jest Oriza Hirata. Japończyk zajmuje się właśnie reżyserią przedstawienia na podstawie opowiadania "Przemiana" Franza Kafki. W oryginale bohaterem utworu jest mężczyzna, który pewnego dnia budzi się w ciele ogromnego robaka. Nie mogąc wstać z łóżka bohater zostaje zamknięty w pokoju przez własną rodzinę, która pod wpływem tajemniczej transformacji sama przechodzi przemianę.

We francuskiej wersji sztuki Hirata postanowił przemienić główną postać w robota. Na potrzeby przedstawienia reżyser zaangażował do współpracy Hiroshiego Ishiguro - naukowca zajmującego się robotyką - który stworzył Repliee S1. Humanoidalny robot potrafi się uśmiechać i okazywać inne emocje.

"Kiedy ludzie widzą robota, np. na wystawie, nie wywołuje on większych emocji. Chciałem stworzyć sytuację, w której robot poruszy publikę. Właśnie dlatego wpadłem na pomysł, by wykorzystać go w swoim przedstawieniu" - powiedział Hirata.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Dziś premiera komputera ROG GR8!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)