Ranny żółw wróci do morza dzięki drukowi 3D

Ranny żółw wróci do morza dzięki drukowi 3D

Ranny żółw wróci do morza dzięki drukowi 3D
Źródło zdjęć: © Giznet.pl
18.05.2015 15:15, aktualizacja: 19.05.2015 09:09

Żółw morski z powyższego zdjęcia nie miał najlepszych doświadczeń związanych z człowiekiem. Przynajmniej do czasu. Po tym, jak stracił część szczęk w wyniku uderzenia śrubą motorówki, grupa weterynarzy i specjalistów w zakresie druku 3D postanowiła stworzyć dla niego specjalną protezę.

Po wypadku ten znaleziony w Turcji przedstawiciel zagrożonego wymarciem gatunku Karetta nie mógł samodzielnie się odżywiać. Dlatego zespół weterynarzy z tureckiego Pamukkale Üniversitesi postanowił znaleźć nietypowe rozwiązanie problemu i zaopatrzyć żółwia w odpowiednią protezę.

O pomoc w jej przygotowaniu zwrócono się do tureckiej firmy BTech, która specjalizuje się w drukowaniu dopasowanych protez. Właśnie tam, po dwóch miesiącach prób i testów, powstała idealnie dopasowana tytanowa proteza żółwiej szczęki, która wszczepiona została przez zespół tureckich weterynarzy i chirurgów podczas pionierskiej operacji. Choć dziś ten żółw morski wygląda jak żywcem wycięty z filmu science-fiction, to według weterynarzy czuje się coraz lepiej, a jego organizm nie odrzucił implantu. Zanim będzie mógł zostać wypuszczony na wolność minie jeszcze trochę czasu, ale kiedy już to się stanie, powinien już móc odżywiać się samemu.

Meizu M1 Note - potężny, tani smartfon. Zobacz nasz test!

Polecamy na stronach Giznet.pl: Facebook wchodzi w buty wydawcy

Źródło artykułu:Giznet.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)