Radioaktywne akumulatory nanodiamentowe. Ich żywotność to 28000 lat

Radioaktywne akumulatory nanodiamentowe. Ich żywotność to 28000 lat

Radioaktywne akumulatory nanodiamentowe
Radioaktywne akumulatory nanodiamentowe
Źródło zdjęć: © NDB
06.09.2021 10:55

Nano Diamond Battery to startup, który chce tworzyć akumulatory nanodiamentowe. Do tego celu chcą wykorzystać odpady nuklearne. Byłyby to urządzenia o niespotykanej trwałości. Według przedstawicieli firmy przetrwają nawet 28000 lat.

Radioaktywne akumulatory nanodiamentowe mogą odegrać ważną rolę w rozwoju urządzeń elektronicznych. Startup Nano Diamond Battery przeprowadził badania, według których ich produkt będzie naprawdę trwały. Twórcy szacują, że akumulatory te będą cechowały się żywotnością na poziomie 28 tysięcy lat.

Tego typu akumulatory mogą znaleźć zastosowanie w różnych dziedzinach życia. Wersja "na zawsze", która ma zapewniać zasilanie przez 28000 lat, trafi do zastosowań niszowych, ponieważ niewiele jest dziedzin, gdzie faktycznie potrzeba tak długiego czasu zasilania. Pomysłodawcy akumulatorów nanodiamentowych wypatrują swoich szans przede wszystkim w biznesie kosmicznym.

Radioaktywne akumulatory mogłyby zadziałać na przykład jako urządzenia zasilające w satelitach lub pojazdach wykorzystywanych na Marsie.

Radioaktywne akumulatory mają wady

Nie jest to jednak rozwiązanie idealne. Pierwszym problemem akumulatorów radioaktywnych jest niewielka ilość energii, którą może dostarczyć pojedyncze ogniwo. Z tego względu konieczne jest opracowanie właściwej metody na ich połączenie, co będzie miało wpływ na koszty produkcji. Drogi i czasochłonny jest także sam proces tworzenia nanodiamentów w wyniku tzw. chemicznego osadzania z fazy gazowej.

Drugą z rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, jest samo wykorzystanie odpadów radioaktywnych. Wykorzystywanie już istniejących odpadów, to świetna koncepcja. Jednakże trzeba wziąć też pod uwagę zagrożenie, które za sobą niesie. Mianowicie - jeśli tego typu ogniwa zostałyby wykorzystane do zasilania urządzeń codziennego użytku, po świecie rozpłynęłaby się cała masa niewielkich odpadów radioaktywnych.

Jest to ważne, ponieważ jednym z proponowanych zastosowań akumulatorów NDB miałyby być na przykład smartwatche i inne urządzenia elektroniki użytkowej. Nie wiemy jednak, w którym kierunku rozwinie się koncepcja. Akumulatory mają zadebiutować w inteligentnym zegarku już w 2022 roku.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)