"Przemysłowy śnieg" na Węgrzech. Widać go na zdjęciach satelitarnych

"Przemysłowy śnieg" na Węgrzech. Widać go na zdjęciach satelitarnych
Źródło zdjęć: © NASA | Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Karolina Modzelewska

29.01.2020 12:08, aktual.: 29.01.2020 12:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zdjęcia wykonane przez NASA pokazują sztuczny śnieg wytworzony przez zakłady przemysłowe na Węgrzech. Biała pokrywa powstaje, gdy ciepłe i wilgotne powietrze unosi się wyżej, w zimniejsze strefy.

W ubiegłym tygodniu na południowy zachód od Budapesztu pojawił się śnieg. Utworzona pokrywa śnieżna była widoczna z kosmosu i została uwieczniona na zdjęciach satelitarnych NASA. Do ich wykonania wykorzystano satelitę Sentinel-2 należącą do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Przemysłowy śnieg na Węgrzech

Śnieg powstał wokół zakładów przemysłowych 23 stycznia. Sprawił, że w kilku miejscach Budapesztu można było poczuć prawdziwie zimową atmosferę. Był dobrze widoczny, bo w pozostałej części Węgier wcale go nie ma.

Zdjęcia z satelity zostały opublikowane m.in. na Twitterze meteorologa Michele Salmi. Jego zdaniem śnieg z pierwszego zdjęcia pochodzi z rafinerii ropy naftowej.

Sztuczny śnieg nad fabrykami

Pojawienie się przemysłowego śniegu nie jest niczym zaskakującym ani nowym. Wiele zakładów przemysłowych wytwarza parę wodną, z której powstają sztuczne chmury z opadami. Takie zjawisko można było obserwować chociażby w Bełchatowie, a ostatnio zauważono je w północnej Indianie w Stanach Zjednoczonych.

Para wodna powstająca w fabrykach unosi się do góry i napotyka na chłodniejsze powietrze w chmurach. Wówczas powstają kryształki śniegu, które w zależności od panujących warunków atmosferycznych zamieniają się w deszcz lub śnieg.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także