"Przemysłowy śnieg" na Węgrzech. Widać go na zdjęciach satelitarnych
Zdjęcia wykonane przez NASA pokazują sztuczny śnieg wytworzony przez zakłady przemysłowe na Węgrzech. Biała pokrywa powstaje, gdy ciepłe i wilgotne powietrze unosi się wyżej, w zimniejsze strefy.
29.01.2020 | aktual.: 29.01.2020 12:19
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W ubiegłym tygodniu na południowy zachód od Budapesztu pojawił się śnieg. Utworzona pokrywa śnieżna była widoczna z kosmosu i została uwieczniona na zdjęciach satelitarnych NASA. Do ich wykonania wykorzystano satelitę Sentinel-2 należącą do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).
Przemysłowy śnieg na Węgrzech
Śnieg powstał wokół zakładów przemysłowych 23 stycznia. Sprawił, że w kilku miejscach Budapesztu można było poczuć prawdziwie zimową atmosferę. Był dobrze widoczny, bo w pozostałej części Węgier wcale go nie ma.
Zdjęcia z satelity zostały opublikowane m.in. na Twitterze meteorologa Michele Salmi. Jego zdaniem śnieg z pierwszego zdjęcia pochodzi z rafinerii ropy naftowej.
Sztuczny śnieg nad fabrykami
Pojawienie się przemysłowego śniegu nie jest niczym zaskakującym ani nowym. Wiele zakładów przemysłowych wytwarza parę wodną, z której powstają sztuczne chmury z opadami. Takie zjawisko można było obserwować chociażby w Bełchatowie, a ostatnio zauważono je w północnej Indianie w Stanach Zjednoczonych.
Para wodna powstająca w fabrykach unosi się do góry i napotyka na chłodniejsze powietrze w chmurach. Wówczas powstają kryształki śniegu, które w zależności od panujących warunków atmosferycznych zamieniają się w deszcz lub śnieg.