Przeciwciała koronawirusa utrzymują się w organizmie przez cztery miesiące. Nowe badania
Przeciwciała koronawirusa mogą utrzymywać się w organizmie człowieka przez co najmniej cztery miesiące - twierdzą naukowcy z Islandii. W najnowszych badaniach udział wzięło aż 30 tysięcy osób.
Po przejściu choroby COVID-19, stężenie przeciwciał skierowanych przeciwko koronawirusowi może utrzymywać się na stałym poziomie przez co najmniej cztery miesiące - wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez islandzkich naukowców.
W badaniach udział wzięło aż 30 tysięcy mieszkańców Islandii. Wśród nich znalazły się osoby, które chorowały na COVID-19, ludzie poddani kwarantannie, którzy mieli kontakt z wirusem oraz "przeciętni obywatele" czyli tacy, u których ciężko stwierdzić, czy mogli mieć kontakt z zakażonymi SARS-CoV-2.
Przeciwciała zostały wykryte aż u 91 procent osób, które przeszły przez infekcję, u 2,3 procent osób przebywających na kwarantannie i jedynie u 0,3 proc. "przeciętnych obywateli".
Zobacz też: Koronawirus. Ekspertka: o zagrożeniu wiedzieliśmy od lat, ale i tak się nie przygotowaliśmy
Głównym celem badań było określenie, jak długo przeciwciała koronawirusa utrzymują się w organizmie człowieka. Według islandzkich naukowców, ich poziom nie obniża się przez co najmniej cztery miesiące.
Uczeni oszacowali, że wirusem SARS-CoV-2 zaraziło się 0,9 obywateli Islandii. Poinformowali także, że dzięki testom genetycznym qPCR wykryto ponad połowę (56 proc.) wszystkich zakażeń. 14 procent zakażonych to osoby poddane kwarantannie, którym nie wykonano testów qPCR lub takie, które nie otrzymały pozytywnego wyniku. Pozostałe przypadki (30 procent) to Islandczycy spoza kwarantanny, którym nie przeprowadzono testów na COVID-19.
Wyniki badań naukowców zostały opublikowane na łamach czasopisma "The New England Journal of Medicine".