Trwa ładowanie...
d4cv6k9

Przeciwciała koronawirusa utrzymują się w organizmie przez cztery miesiące. Nowe badania

Przeciwciała koronawirusa mogą utrzymywać się w organizmie człowieka przez co najmniej cztery miesiące - twierdzą naukowcy z Islandii. W najnowszych badaniach udział wzięło aż 30 tysięcy osób.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przeciwciała koronawirusa utrzymują się cztery miesiące
Przeciwciała koronawirusa utrzymują się cztery miesiące (Flickr)
d4cv6k9

Po przejściu choroby COVID-19, stężenie przeciwciał skierowanych przeciwko koronawirusowi może utrzymywać się na stałym poziomie przez co najmniej cztery miesiące - wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez islandzkich naukowców.

W badaniach udział wzięło aż 30 tysięcy mieszkańców Islandii. Wśród nich znalazły się osoby, które chorowały na COVID-19, ludzie poddani kwarantannie, którzy mieli kontakt z wirusem oraz "przeciętni obywatele" czyli tacy, u których ciężko stwierdzić, czy mogli mieć kontakt z zakażonymi SARS-CoV-2.

Przeciwciała zostały wykryte aż u 91 procent osób, które przeszły przez infekcję, u 2,3 procent osób przebywających na kwarantannie i jedynie u 0,3 proc. "przeciętnych obywateli".

d4cv6k9

Zobacz też: Koronawirus. Ekspertka: o zagrożeniu wiedzieliśmy od lat, ale i tak się nie przygotowaliśmy

Głównym celem badań było określenie, jak długo przeciwciała koronawirusa utrzymują się w organizmie człowieka. Według islandzkich naukowców, ich poziom nie obniża się przez co najmniej cztery miesiące.

Uczeni oszacowali, że wirusem SARS-CoV-2 zaraziło się 0,9 obywateli Islandii. Poinformowali także, że dzięki testom genetycznym qPCR wykryto ponad połowę (56 proc.) wszystkich zakażeń. 14 procent zakażonych to osoby poddane kwarantannie, którym nie wykonano testów qPCR lub takie, które nie otrzymały pozytywnego wyniku. Pozostałe przypadki (30 procent) to Islandczycy spoza kwarantanny, którym nie przeprowadzono testów na COVID-19.

Wyniki badań naukowców zostały opublikowane na łamach czasopisma "The New England Journal of Medicine".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4cv6k9

Podziel się opinią

Share
d4cv6k9
d4cv6k9
Więcej tematów