Przebadali 12 tysięcy leków. Naukowcy wybrali 21 środków, które hamują rozwój koronawirusa

21 leków hamuje powielanie się koronawirusa - wynika z najnowszego raportu międzynarodowego zespołu naukowców. Eksperci podkreślają, że część z nich poprawia działanie Remdesiviru, stosowanego obecnie w leczeniu COVID-19.

Przebadali 12 tysięcy leków. Naukowcy wybrali 21 środków, które hamują rozwój koronawirusa

Międzynarodowy zespół naukowców wykazał, że 21 istniejących już leków pomaga w walce z koronawirusem SARS-CoV-2 - informuje tygodnik "Nature". Wśród specjalistów, którzy wzięli udział w badaniach znaleźli się uczeni z ośrodków naukowych w USA oraz z Uniwersytetu w Hong Kongu, kierowani przez dr Sumita Chandę ze Sanford Burnham Prebys Medical Discovery Institute w La Jolla w Kalifornii.

Naukowcy przeszukali jedną z największych na świecie baz znanych leków (ReFRAME). Analizie poddano 12 tysięcy środków. Wśród nich znalazły się zarówno te, które weszły do badań klinicznych oraz inne zatwierdzone przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA), które zostały przeznaczone do leczenia innych chorób i zostały szeroko sprawdzone pod względem bezpieczeństwa. 100 z nich miało potwierdzoną aktywność przeciwwirusową w badaniach laboratoryjnych.

Podczas testów badacze ocenili m.in. działanie leków na biopsjach z płuc zainfekowanych koronawirusem. Sprawdzili, w jakiej dawce wykazują one działanie przeciwwirusowe oraz czy działają silniej przy podawaniu Remdesiviru - leku dopuszczonego do leczenia chorych na COVID-19.

Zobacz też: Koronawirus. Ekspertka: o zagrożeniu wiedzieliśmy od lat, ale i tak się nie przygotowaliśmy

21 leków hamuje rozwój koronawirusa

Badania wykazały, że 21 leków skutecznie hamowało powielanie się wirusa SARS-CoV-2, z czego 13 w dawkach, które można bezpiecznie zastosować u ludzi. Cztery preparaty wykazały także synergiczne działanie z Remdesiwirem. - Remdesivir okazał się skuteczny w leczeniu części pacjentów przebywających w szpitalu, nie działa jednak u wszystkich, ponieważ jest niewystarczająco dobry - wyjaśnia dr Chanda.

Naukowiec dodaje, że w obecnej sytuacji trzeba jak najszybciej znaleźć skuteczne preparaty mogące uzupełnić stosowanie Remdesiviru, a także inne leki, które mogłyby być podawane profilaktycznie lub po pierwszych objawach choroby u pacjentów nieleczonych w szpitalu.

Spośród 21 wybranych leków, aż 13 substancji brało udział w badaniach klinicznych na inne choroby.

- Nasze badanie rozszerza możliwe opcje terapeutyczne dla pacjentów z COVID-19 - komentuje Chanda. Wśród najbardziej obiecujących środków, które mogą zahamować przebieg infekcji wywołanej wirusem SARS-CoV-2 naukowiec wymienił: klofamizynę, apilimod, tetrandrynę oraz lek określany jako ONO 5334.

Obecnie badacze testują wybrane przez siebie leki na małych zwierzętach laboratoryjnych oraz na tzw. minipłucach, które są zaliczane do organoidów naśladujących tkankę ludzkich płuc. Jeśli wyniki badań przyniosą pozytywne efekty, eksperci zwrócą się do FDA o pozwolenie na badania kliniczne na ludziach.

wiadomościkoronawiruslek

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)