Proteza dłoni sterowana za pomocą mózgu

Proteza dłoni sterowana za pomocą mózgu
Źródło zdjęć: © Teleyinex / flickr.com / CC

28.02.2012 10:59, aktual.: 28.02.2012 12:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Uczeni chińscy, monitorując 200 neuronów w mózgu rezusa zbudowali całkowicie ruchomą zrobotyzowaną dłoń, wykonująca ruchy palcami. Może się to przyczynić do zbudowania protezy rąk i dłoni odbierającej impulsy ruchowe bezpośrednio z kory mózgowej – poinformowały media.

Zespół naukowców z Brain-Computer Interface Research Team na Zhejiang University w Zijingang pod kierownictwem prof. Zheng Xiaoxiang, ogłosił w połowie lutego o opracowaniu technologii przechwytywania i odczytywania sygnałów motorycznych pochodzących z kory mózgowej małp. Zastosowanie tej właśnie technologii umożliwiło zbudowanie zrobotyzowanej protezy dłoni, która wykonuje pełne ruchy wszystkimi palcami.

Urządzenie składa się z dwóch czujników, umieszczonych bezpośrednio w mózgu małpy –. rezusa Jianhui. Czujniki posiadają własne mikrochipy, odczytujące i przesyłające sygnały do modelu zrobotyzowanej ręki, znajdującego się poza klatką z małpą.

Chipy monitorują obszar aktywności ponad 20. neuronów znajdujących się w korze motorycznej. Wystarcza to całkowicie do oceny ruchów małpy i kontroli nad zrobotyzowaną dłonią. Jianhui jest bowiem małpą wyszkoloną; rezus ten wie iż może przy pomocy sztucznej dłoni „podnieść” bądź „sięgnąć” przedmiot, za co dostanie nagrodę.

Według prof. Zheng powodzenie tego eksperymentu świadczy o tym iż niekoniecznie trzeba stosować sieć elektrod do odczytywania i kontroli impulsów nerwowych w neuronach mózgu. „Ruchy ręki są związane jedynie z kilkoma setkami z tysięcy neuronów. Obecnie odczytaliśmy ruchy bazujące na sygnałach z 20. neuronów. Oczywiście, ruchy, które udało nam się wytworzyć dalekie są od prawdziwej swobody i elegancji ruchów palców” – powiedziała New Scientist prof. Zheng.

Według Technology Review, stwierdzenie w toku dalszych badań przez zespół prof. Zheng, jakie dokładnie neurony odpowiadają za określone ruchy palców, może ułatwić i zarazem przyspieszyć budowę protez, posługujących się sygnałami bezpośrednio z kory mózgowej.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)