ProteGO Safe jako certyfikat szczepienia na COVID-19? Ministerstwo odpowiada

ProteGO Safe jako certyfikat szczepienia na COVID-19? Ministerstwo odpowiada

Aplikacja STOP COVID - ProteGO Safe
Aplikacja STOP COVID - ProteGO Safe
Źródło zdjęć: © WP | Oskar Ziomek
26.01.2021 08:57

Wokół szczepień na COVID-19 pojawia się wiele wątpliwości i kontrowersji. Na ostatniej rządowej konferencji padło pytanie, czy aplikacja ProteGO Safe będzie wykorzystywana jako certyfikacja szczepień.

Ostatnia konferencja pełnomocnika Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa skupiła się na projekcie cyfryzacji urzędów SZPoN. Jednak nie był to jedyny temat, jaki został poruszony w czasie spotkania. Pojawiły się również pytania na temat szczepień na COVID-19 oraz roli aplikacji ProteGO Safe.

Na pytanie, czy rząd planuje rozszerzyć funkcjonalność aplikacji tak, by zapisywane w niej dane mogły działać jak certyfikat potwierdzający szczepienie, Marek Zagórski odpowiedział: 

"Nie przewidujemy, aby aplikacja ProteGO Safe była do tego wykorzystywana. Planujemy natomiast, że zaświadczenie o wykonanym szczepieniu na COVID-19 będzie mogło być importowane do wielu różnych aplikacji – m.in. do specjalnej aplikacji, którą przygotowuje obecnie Ministerstwo Zdrowia. Natomiast już teraz mamy praktycznie zakończone prace nad tym, aby zaświadczenie o odbytym szczepieniu mogło być wyświetlane również w aplikacji mObywatel".

Wiele wskazuje na to, że po zaszczepieniu, część obostrzeń nałożonych w celu zmniejszenia rozprzestrzeniania się koronawirusa, zostanie zniesiona. Wygląda na to jednak, że nie będziemy potrzebowali papierowego zaświadczenia, ponieważ informacje na temat tego, że zostaliśmy zaszczepieni będą dostępne w aplikacji mObywatel.

W związku z tym, że działanie i zabezpieczenia ProteGO Safe wzbudzają od początku działania aplikacji wiele kontrowersji, to dobra wiadomość. Warto wspomnieć, że chociaż założenia rządowego programu są dobre, to już wykonanie - niekoniecznie. Jak wynika z raportu, ProteGO Safe została oceniona najgorzej w całej Unii Europejskiej.

Aplikacja ProteGO Safe została uruchomiona w kwietniu 2020 roku i jej celem było ułatwienie wykrycia, czy mieliśmy kontakt z kimś zakażonych koronawirusem. Niestety już na starcie podstawowa funkcja programu nie działała. W aplikacji możemy też zrobić prosty test, który wskaże czy mamy podejrzewać zakażenie koronawirusem oraz wyświetla podstawowe informacje dotyczące zasad bezpieczeństwa w czasie pandemii. 

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)