Projektor BENQ MP515 - recenzja
Firma Benq stale powiększa swoją ofertę o kolejne projektory cyfrowe. Model oznaczony symbolem MP515 to propozycja dla niezbyt wymagających użytkowników, chcących przenieść kinowe wrażenia do swojego domowego zacisza.
Wygląd/praktyczność/zawartość zestawu
Projektor Benq MP51. prezentuje się bardzo przyzwoicie. Pierwszą rzeczą, na jaką zwracamy uwagę to jego niewielkie wymiary (255x90x214mm) oraz ogromna soczewka wyłaniająca się z frontowej części obudowy. Jakość wykonania projektora stoi na wysokim poziomie – solidne plastiki, precyzyjne wykończenie – w skrócie: nie ma się do czego przyczepić. Jeśli chodzi o ergonomię to również nie ma większych zastrzeżeń. Wszelkie złącza umieszono na tylnej części obudowy w odpowiednich odstępach od siebie a przyciski są duże i intuicyjnie rozmieszczone. Jedyną rzeczą, do której można mieć uwagi to rozwiązanie regulacji soczewki.
Pokrętła umieszczono w swego rodzaju wgłębieniu, co utrudnia precyzyjne ustawienia, zwłaszcza ustawienia ostrości. Benq MP51. stoi stabilnie na podłożu dzięki trzem solidnym nogom, przy czym dwiema można regulować położenie obrazu na ekranie. Co ciekawe, nie jest to typowa konstrukcja jaką spotykamy w większości urządzeń tego typu, gdyż jedyną przednią nóżką regulujemy położenie obrazu w osi pionowej a tylną nóżką regulujemy pochylenie obrazu.
Do zestawu z projektorem dołączony jest pilot na podczerwień wielkości karty kredytowej. Pilot podzielony jest na dwie sekcje – nawigacyjną, w której znajdują się przyciski o tych samych funkcjach, co na projektorze oraz sekcję z przyciskami szybkiego dostępu, takich jak regulacja głośności czy zoom. Jedną z niedogodności systemu zdalnego sterowania jest fakt zastosowania tylko jednego odbiornika podczerwieni, umieszczonego na frontowej części obudowy. Pomimo szerokiego kąta zbierania sygnału i naprawdę świetnej czułości owego czujnika, próba sterowania projektora zza jego pleców jest praktycznie niemożliwa. Zarówno pilot jak i przyciski na projektorze dają nam pełny dostęp do naprawdę bogatego menu konfiguracyjnego. Użytkownik jest w stanie zmieniać wiele parametrów urządzenia, poczynając od ustawienia wzmocnienia głośników, poprzez regulację geometrii obrazu a kończąc na balansie kolorów. Jedną z ciekawszych, rzadko spotykanych funkcji jest ustawienie koloru tła, co sprawia możliwość wyświetlania obrazu na
nie zawsze dostępnych, białych powierzchniach. Kupując projektor Benq MP51. otrzymamy zestaw, w skład którego będą wchodzić: projektor Benq MP515, pilot bezprzewodowy z baterią, kabel zasilający oraz kabel VGA. Mimo iż jest to typowe wyposażenie każdego projektora to w przypadku tego konkretnego modelu zabrakło kabla HDMI.
Projektor Benq MP51. wyposażono w matryce o natywnej rozdzielczości 800x600 pikseli (SVGA) co odpowiada proporcjom 4:3, jednak po odpowiednim przeskalowaniu bez przeszkód można uzyskać proporcje 16:9. Matryca została wykonana w technologii DLP opracowanej przez firmę Texas Instruments, dzięki czemu osiągnięto bardzo wysoki kontrast, wynoszący aż 2600:1. Jasność obrazu również jest imponująca – 2500 ANSI lumenów generowane jest przez lampę o mocy 220W. Maksymalny rozmiar wyświetlanego obrazu to 300 cali, ale bardzo miłym zaskoczeniem okazał się wskaźnik projekcji – już z odległości 2m wielkość obrazu to 53 cale (kłania nam się wcześniej wspomniana ogromna soczewka). Wszystkie opisane wcześniej czynniki mają duży wpływ na jakość obrazu, która w przypadku opisywanego projektora jest naprawdę imponująca.
Jednym z istotnych, ale jakże niezauważalnych parametrów projektora jest głośność wentylatorów. W przypadku Benq M51. producent określa głośność pracy na poziomie 32dB, co jest sporą wartością, jednak w trakcie oglądania filmu nie zwracamy na to uwagi. Benq M515 należy do grona uniwersalnych projektorów, dlatego użytkownik dostaje do dyspozycji 4 rodzaje wejść wideo a w tym VGA, HDMI, S-Video i Composite oraz 1 analogowe wejście audio, które połączone jest z wbudowanymi głośnikami stereo o mocy 2W. Ogromnym plusem jest zastosowanie HDMI pomimo, że natywna rozdzielczość projektora jest znacznie poniżej rozdzielczości HD Ready nie wspominając już o Full HD. Szkoda jedynie, że dźwięk nie jest przesyłany cyfrowo.
Podsumowanie
Benq MP51. to niewielkich rozmiarów projektor cyfrowy przeznaczony zarówno do domowego użytku jak i profesjonalnych zastosowań. Pomimo stosunkowo niewielkiej rozdzielczości idealnie nadaje się do oglądania filmów czy wyświetlania prezentacji. Wbudowane złącze HDMI jest olbrzymim atutem dla tego niepozornego urządzenia a zintegrowane głośniki uniezależniają użytkownika od dodatkowego sprzętu nagłośnieniowego.
Zalety:
kompaktowe rozmiary,
wysoka jakość obrazu,
wejście HDMI,
wbudowane głośniki.
Wady:
niewygodna regulacja ogniskowej,
brak drugiego odbiornika pilota podczerwieni,
brak kabla HDMI w zestawie.
wydanie internetowe www.VideoTesty.pl