Projekt FingerSight: czy palec może zastąpić oko?

Projekt FingerSight: czy palec może zastąpić oko?

Projekt FingerSight: czy palec może zastąpić oko?
Źródło zdjęć: © heise-online.pl
24.02.2009 16:27, aktualizacja: 24.02.2009 16:39

Być może już niebawem miniaturowa kamera wraz ze specjalnym mechanizmem wibracyjnym umieszczone na czubku palca pomogą niewidomym w rozpoznawaniu obiektów i pokonywaniu przeszkód.

Obraz
© FingerSight pomoże niewidomym w rozpoznawaniu obiektów i pokonywaniu przeszkód (fot. heise-online.pl)

Takie urządzenie, mocowane na paznokciu skonstruowali amerykańscy uczeni George Stetten i Roberta Klatzky. Minizestaw składający się z kamery, silnika wibracyjnego i specjalnego oprogramowania nosi nazwę FingerSight, a jego opis został już zgłoszony do urzędu patentowego.

Kamera FingerSighta przypomina urządzenia znane z telefonów komórkowych i rejestruje widok wskazany palcem przez niewidomego. Nagrane obrazy zostają następnie przetworzone z wykorzystaniem algorytmów opracowanych przez inżynierów specjalizujących się w systemach widzenia maszynowego. "Na razie stosujemy niezbyt złożone metody obliczeniowe, pozwalające rozpoznawać jedynie krawędzie i przedmioty o nieskomplikowanych kształtach" – powiedział Stetten w wywiadzie dla magazynu "Technology Review". Jeśli obiekt zostanie zidentyfikowany jako coś, czemu wcześniej nadano miano przeszkody, umieszczony za kamerą komórkowy silnik wibracyjny powiadomi o tym użytkownika. FingerSight ma służyć nie tylko jako mechanizm ostrzegawczy, ale także pełnić rolę przewodnika. Po rozpoznaniu włącznika światła lub klamki system poprowadzi do nich niewidomego, wysyłając specjalne sygnały wibracyjne.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)