Trwa ładowanie...
d27y8cg

Profil Zaufany prosi o weryfikację. Uważaj na nowy atak oszustów

Oszuści najpierw podszywali się pod firmę windykacyjną Kruk i ZUS, teraz udają Profil Zaufany. Wysyłają wiadomości z adresu przypominającego rządową domenę, więc ofiar może być dużo.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Uwaga na maile od "Profilu Zaufanego"
Uwaga na maile od "Profilu Zaufanego" (WP.PL)
d27y8cg

Przestępcy znów podszywają się pod adres w domenie funkcjonalnej gov.pl - informuje Niebezpiecznik. Tytuł wiadomości, którą rozsyłają oszuści, to "Faktura 2018.10.30". W treści informują o konieczności "weryfikacji Profilu Zaufanego".

Oszustwo na Profil Zaufany

W nazwie nadawcy mamy literówkę - "profilzaufanty@gov.pl" - więc chociażby z tego powodu można dojść do wniosku, że to fałszywka. Ale na pierwszy rzut oka wszystko się zgadza, więc niejedna osoba może wziąć maila na poważnie. I kliknąć w podstawiony link.

d27y8cg

Konsekwencje mogą być poważne, bo przestępcy rozsyłają w ten sposób wirusa, którego nie wykrywają wszystkie antywirusy.

Niebezpiecznik zwraca uwagę na to, że kampania oszustów jest zaskakująca, bo niewielu Polaków może kojarzyć taką usługę jak "Profil Zaufany". W odróżnieniu od wiadomości od firmy windykacyjnej czyZUS-u, łatwiej taką "groźbę" zignorować. Z drugiej strony, może to właśnie sposób na to, by uśpić czujność? Dziś więcej osób wie, że należy obawiać się podszywania pod kuriera czy inne, duże usługi. Na "Profil Zaufany" niektórzy mogą zareagować z ciekawością zastanawiając się, w czym rzecz. I wpadną w sidła przestępców.

Nowa kampania oszustów to dowód na to, że badacze mieli rację - najwięcej ataków dokonuje się we wtorek. To właśnie wtorek, a nie znienawidzony poniedziałek, uznawany jest za najgorszy dzień w tygodniu. Wtedy łapiemy doła, wtedy też najłatwiej o chwilę nieuwagi.

d27y8cg

Podziel się opinią

Share

d27y8cg

d27y8cg
Więcej tematów