Trwa ładowanie...
d4lya7b

Uwaga na nowe oszustwa: Przelewy24 i kurier UPS

Kampania oszustów, w trakcie której podszywają się pod Przelewy24, trwa. Dostaliśmy zgłoszenie od czytelniczki. Zobacz, jak wyglądają fałszywe wiadomości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Uwaga na maile od oszustów
Uwaga na maile od oszustów (WP.PL)
d4lya7b

O przekręcie polegającym na podszywanie się pod Przelewy24 pisaliśmy już w sierpniu. Ale akcja przestępców ciągle trwa. W połowie października przed powrotem oszustów ostrzegał Niebezpiecznik. Teraz otrzymaliśmy zgłoszenie na Dzieje się.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

"O mały włos, a otworzyłabym tę wiadomość tylko dlatego, że ostatnio właśnie robiłam zakupy i taki sposób zapłaty wybrałam" - napisała czytelniczka.

zdjęcie Użytkownika dziejesie.wp.pl
Podziel się

Tak wygląda wiadomość od oszustów

d4lya7b

Na czym polega oszustwo? W fałszywym mailu przestępcy informują o "potwierdzeniu transakcji". W opisywanym przypadku chodziło o kwotę wynoszącą ponad 1500 zł. W przynętę łatwo może wpaść więc ktoś, kto rzeczywiście ostatnio robił zakupy, tak jak nasza czytelniczka. Ale oszuści liczą na to, że w link do faktury klikną też osoby, które po prostu przestraszą się nieznanej transakcji na wysoką sumę. Ściągnięcie załącznika grozi instalacją wirusa.

Fałszywa wiadomość od kuriera UPS

Oszuści podszywają się też pod kurierów. Na moją redakcyjną skrzynkę przyszła wiadomość udająca informację od kurierskiej firmy UPS. W tytule napisano, że "Twoja paczka nie została dostarczona", a w treści wskazano nową datę doręczenia: 29 października. Dowiaduję się też, że paczek jest w sumie 6, a do zapłacenia - 422,87 zł. Chociaż sam mail przygotowany jest mało starannie - uboga szata graficzna, brak polskich znaków, podejrzany adres - to fakt, że kurier informuje o wpłacie może niejedną osobę przestraszyć.

WP.PL
Podziel się

Co robić w takich sytuacjach? Jeżeli nie spodziewamy się paczek - lub też czekamy na kuriera, ale nie zgadza się suma transakcji - nie klikajmy w podane linki, tylko starajmy się wyjaśnić sprawę "u źródła". Czyli w internetowym sklepie lub kontaktując się z firmą kurierską.

d4lya7b

Podziel się opinią

Share

d4lya7b

d4lya7b