Prezydent USA może wysłać SMS do wszystkich Amerykanów. Nie każdemu to odpowiada

Po pierwszym teście prezydenckiego systemu alarmowego w Stanach Zjednoczonych nie wszyscy Amerykanie są zadowoleni z nowych uprawnień Donalda Trumpa. Niektórzy nawet pozywają go o to do sądu.

Prezydent USA może wysłać SMS do wszystkich Amerykanów. Nie każdemu to odpowiada
Źródło zdjęć: © East News | Associated Press
Bolesław Breczko

Prezydencki system alarmowy pozwala Donaldowi Trumpowi wysłać ostrzeżenie w wypadku katastrofy naturalnej, ataku terrorystycznego lub innych zdarzeń zagrażających bezpieczeństwu publicznemu. W środę po raz pierwszy przeprowadzono test systemu. Wiadomość, która pojawiła się na ekranach Amerykanów głosiła:

Alarm Prezydencki. TO JEST TEST Narodowego Bezprzewodowego Systemu Alarmowego. Żadne czynności nie są wymagane.

Oprócz ogromnej ilości memów test przyniósł też głosy krytyki. Edward Snowden napisał na Twitterze: Nasze życia wiszą na końcu kabla. Zapytaj siebie: kto go kontroluje? Do czego jeszcze może być użyty?"

Analityk przekonuje też, że ten sam system pozwala nie tylko na wysyłanie wiadomości do wszystkich, ale również przechwytywanie od wszystkich rozmów i treści wiadomości. Inny użytkownik Twittera wyraził obawę, że jeśli system przejmą hakerzy, albo jeśli Trump stanie się dyktatorem, to Alarm Prezydencki może posłużyć do zablokowania 300 milionów telefonów w Ameryce.

O krok dalej niż pisanie obaw na Twitterze poszli trzej nowojorczycy. Złożyli oni pozew przeciwko Donaldowi Trumpowi i Williamowi Longowi, administratorowi Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA), któremu podlega system ostrzegania przez telefony komórkowe.

W uzasadnieniu napisano, że "pozywający, którzy są amerykańskimi obywatelami nie życzą sobie otrzymywania od pozwanego Trumpa żadnych wiadomości". Argumentują, że "Trump zdobył władzę dzięki wykorzystaniu dezinformacji rozprzestrzenianej m.in. przez Twittera i standardowe media."

Głównym zarzutem pozywających jest fakt, że sygnały alarmowe wysyłane przez FEMA są obowiązkowe. Nie można z nich zrezygnować. Argumentują, że prezydent może wykorzystać system do własnych celów, bo FEMA nie kontroluje treści przekazu, a jedynie udostępnia sposób ich dostarczania do wszystkich telefonów komórkowych w USA. Pozywający przekonują, że w takich warunkach prezydent może swobodnie zdefiniować "akt terroryzmu" lub "sytuację zagrożenia publicznego" i wykorzystać system do tego, aby przekazać swoją "irracjonalną i stronniczą" wiadomość milionom ludzi.

Źródło: Cnet.com

wiadomościDonald TrumpEdward Snowden
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)