Prezydent Kaczyński bezkarnie obrażany na Naszej-Klasie

Prezydent Kaczyński bezkarnie obrażany na Naszej-Klasie

Prezydent Kaczyński bezkarnie obrażany na Naszej-Klasie
07.04.2009 11:37, aktualizacja: 07.04.2009 11:53

"Na Naszej-klasie Lech Kaczyński ma 60 fałszywych profili zapełnionych obelgami i wyzwiskami” - informuje "Dziennik”. Dalej czytamy: „Internauci piszą o Kaczyńskim per „ch…” lub grożą: „jakbym miał gnata, to z chęcią bym ubił taką kaczkę”. Ale policja i prokuratura nic nie robią z takimi wpisami”

"Na Naszej-klasie Lech Kaczyński ma 60 fałszywych profili zapełnionych obelgami i wyzwiskami” - informuje "Dziennik”. Dalej czytamy: "Internauci piszą o Kaczyńskim per „ch…” lub grożą: „jakbym miał gnata, to z chęcią bym ubił taką kaczkę”. Ale policja i prokuratura nic nie robią z takimi wpisami”.

Społeczności internetowe takie jak Nasza-klasa dają ludziom poczucie bezkarności, co często prowadzi do łamania prawa. Jednak coraz częściej jedynym miejscem gdzie można poznać prawdziwe zdanie Polaków jest Internet. Towarzyszy mu "aura swobody”. Jest miejscem gdzie ludzie dają upust swoim frustracjom, poglądom i lękom. A bywają one bardzo różne.

Na fikcyjnych kontach Lecha Kaczyńskiego aż roi się od wyzwisk i gróźb (część autorów tych komentarzy podpisuje się imieniem i nazwiskiem!), jednak policja i prokuratura nie zareagowały. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta i wiarygodna. "Nie mamy możliwości wchodzenia na Naszą-klasę, bo tę i jej podobne strony mamy zablokowane”. – tłumaczyła "Dziennikowi” Małgorzata Klaus, rzecznik prasowy wrocławskiej prokuratury okręgowej.

Obraz
© (fot. PAP)

Portale społecznościowe zostały zablokowane by prokuratorzy nie mogli w czasie pracy spędzać czasu na rozmowach ze znajomymi. Jednak czy jest to dobre wyjście w przypadku ludzi, którzy mają śledzić przestępstwa w sieci? Skutkiem tej decyzji jest to, że do dzisiaj nikt nie zainteresował się tymi sprawami.

18-letni Adrian, który nazwał prezydenta „ch…”. twierdzi iż napisał tak, bo doszedł „do wniosku, że to właśnie PiS i m.in. Lech Kaczyński jest odpowiedzialny za pogarszający się stan naszego państwa” – cytuje „Dziennik”. Zwrócił także uwagę na to, że prezydent generuje spory i, że zaślepia go potrzeba władzy. Z kolei 21-letni Mateusz ma na swoim koncie coś poważniejszego niż zniewagę – mianowicie groźbę. Napisał on na jednym z for internetowych pod zdjęciem Lecha Kaczyńskiego, że gdyby posiadał pistolet to ubiłby „taką kaczkę”. Odpowiadając na pytanie „Dziennika”, czy jest świadomy, że słowa te mogą przyciągnąć prokuraturę odpowiedział, że wie o tym i dlatego nie napisał dosłownie o kim mowa, a napisał o kaczce.

Obraza głowy państwa jest przestępstwem ściganym z urzędu. Grożą za to trzy lata pozbawienia wolności. Dlatego policja i prokuratura powinny przeglądać fora i portale samodzielnie. Jednak tak się nie dzieje gdyż, jak powiedział „Dziennikowi”. rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski, policjanci zajmujący się przestępczością w Internecie są zajęci śledzeniem pedofilów, ksenofobii, terroryzmu i rasizmu, przez co nie są w stanie sprawdzić każdego forum. Nawet gdyby nie musieli się tym wszystkim zajmować wydaje się to niemożliwie przy takiej liczbie for. Jedyna możliwość to czekać na zgłoszenia płynące od obywateli.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1287)