Trwa ładowanie...
d1qar5i

Praktycznie ślepe kretoszczurowate używają narządu wzroku do "widzenia" pola magnetycznego

Najnowsze eksperymenty wskazują na niezwykłe zdolności kretoszczurowatych. Zwierzęta, które są praktycznie ślepe, posiadają zdolność wyczuwania pola magnetycznego i dokładnego wyznaczania kierunków.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kretoszczurowaty z gatunku Ansell (Sambischer Kleingraumull (Ansell-Graumull) (Cryptomys anselli) im Zoo Leipzig)
Kretoszczurowaty z gatunku Ansell (Sambischer Kleingraumull (Ansell-Graumull) (Cryptomys anselli) im Zoo Leipzig)
d1qar5i

Kretoszczutowate budują swoje gniazda głęboko pod ziemią, w zakamarkach mrocznych tuneli. Eksperci ustalili, że jeden gatunek zawsze buduje je w południowo-wschodniej części swojego legowiska. Zdaje się, że zwierzęta pomimo całkowitej ślepoty i bardzo słabego wzroku wciąż potrafią wyczuć kierunki świata.

Zwierzęta "widzące" pole magnetyczne

Od dawna wiadomo, że niektóre zwierzęta np. ptaki wyczuwają pole magnetyczne. Podobne umiejętności posiadają psy. Nadal jednak biologiczne mechanizmy tego zmysłu i jego funkcjonowania u kretoszurowatych pozostają tajemnicą.

To poczucie ziemskiego pola magnetycznego działa niezależnie od światła i podlega wpływom silnych impulsów magnetycznych, ale nie częstotliwości radiowych, wyjaśniają naukowcy z Uniwersytetu Duisburg-Essen w Niemczech.

d1qar5i

Eksperci zbadali kretoszczurowate z gatunku Ansella (Fukomysanselli), aby dowiedzieć się więcej o tym, jak działa ta niezwykła umiejętność. Wyniki przeprowadzonych analiz opublikowali na łamach czasopisma "Journal of the Royal Society Interface".

Przedstawiciele gatunku Ansell to zwierzęta żyjące w koloniach liczących około 10 osobników, budujące długie tunele, które często są połączone z tunelami innych kolonii.

Niezwykłe zdolności kretoszczurowatych

Naukowcy ustalili, że kretoszczurowate nie kierują się wzrokiem. W trakcie eksperymentu zoolog Kai Caspar i jego współpracownicy w chirurgiczny sposób usunęli oczy u niektórych z badanych osobników. Testy przeprowadzone 1,5 roku po zabiegu wykazały, że ich codzienne zachowania niczym nie różniły się od zachowań pozostałych, trzymanych w niewoli kretoszczutowatych.

d1qar5i

Po ustaleniu takich wniosków naukowcy stworzyli terraria lęgowe, w których mogli precyzyjnie kontrolować pole magnetyczne. Następnie zespół badaczy zespół przetestował budowę gniazda zwierzęcia w czterech różnych ustawieniach pola magnetycznego. Odkryli, że zwierzęta, które nie zostały pozbawione narządu wzroku, preferowały budowanie gniazd w magnetycznej południowo-wschodniej części terrarium, podczas gdy te bez oczu budowały je w przypadkowych miejscach.

„Dochodzimy do wniosku, że usunięcie oczu doprowadziło do trwałego upośledzenia zmysłu magnetycznego” – można przeczytać w artykule. „Nasze badanie jest pierwszym, w którym zidentyfikowano organ magnetorecepcyjny u ssaka”.

Naukowcy zaznaczają jednak, że potrzebne są dalsze badania narządu wzorku kretoszczurowatych pod mikroskopem elektronowym i spektroskopem, aby znaleźć tajemnicze receptory.

Dwa lata w całkowitej izolacji. Eksperyment uznano za porażkę

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1qar5i

Podziel się opinią

Share
d1qar5i
d1qar5i
Więcej tematów