Praktyczne gadżety dla miłośników książek

Praktyczne gadżety dla miłośników książek

Praktyczne gadżety dla miłośników książek
Źródło zdjęć: © pixbay / LouAnna
07.04.2016 13:25

Czytanie to idealny sposób na spędzenie czasu wolnego. Okazuje się, że na rynku istnieje wiele gadżetów, które mogą jeszcze bardziej uprzyjemnić nam tę czynność. Anna Nowak - Ibisz w programie "Dzień Dobry TVN" zaprezentowała nowoczesne lampki i stojaki do książek i radzi, jaki gadżet warto kupić, aby umilić sobie obcowanie z ulubioną lekturą.

*Czytanie to idealny sposób na spędzenie wolnego czasu. Okazuje się, że na rynku istnieje wiele gadżetów, które mogą jeszcze bardziej uprzyjemnić nam tę czynność. Anna Nowak-Ibisz w programie "Dzień Dobry TVN" zaprezentowała nowoczesne lampki i stojaki do książek. Z materiału dowiecie się, jaki gadżet warto kupić, aby umilić sobie obcowanie z ulubioną lekturą. *

Podczas czytania książki bardzo ważne jest dobre oświetlenie. Niektóre modele czytników e-booków, jak również tradycyjne książki, nie posiadają podświetlanych ekranów. Oczywiście możemy korzystać z tradycyjnej lampki nocnej. Ale co w przypadku, gdy nie chcemy budzić drugiej osoby, która śpi obok w łóżku? Wtedy właśnie może się przydać mała lampka LED. Cena takiego gadżetu waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Odrębnym rozwiązaniem jest lampka i zakładka w jednym urządzeniu. Przypinamy je do książki, tak jak w poprzednich przypadkach, a dodatkowo lampka jest na tyle cienka, że po skończonej lekturze staje się idealną zakładką.

Stojaki

Kolejnym istotnym gadżetem są wynalazki podtrzymujące książkę. W końcu znalezienie idealnej pozycji do czytania nie jest takie łatwe. Zwykle zaczynamy w pozycji siedzącej, aby z czasem skończyć na leżąco. Dlatego warto kupić stojak na książki. Dzięki niemu możemy wygodnie usiąść w fotelu, a książkę postawić np. na stole. Cena stojaka waha się od 2. do 150 zł.

Niewidzialna półka na książki

Obraz
© (fot. amazon.com)

Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, jeśli chcesz trochę odmienić wnętrze domu i wyeksponować ulubione pozycje. Dzięki temu gadżetowi powstaje niesamowity efekt unoszących się w powietrzu książek. W tym przypadku pozioma część zostaje ukryta w pierwszej ułożonej lekturze, zaś kolejne zasłaniają część przykręcaną do ściany. Zamontowanie takiej półki jest niezwykle proste i zajmuje kilka minut. Cena tego gadżetu? Na szczęście niewidzialna półka nie jest droga i kosztuje *od 30 zł do 90 zł. *

Czytnik e-booków

Niektórzy bronią się przed e-bookami, ponieważ uważają, że nic nie zastąpi zapachu druku oraz uczucia trzymania w dłoniach książki czy przewracania stron. Z biegiem czasu przekonujemy się jednak do czytników. W końcu ich siła tkwi w e-papapierze, czyli specjalnej technologii imitującej prawdziwy papier. Urządzenie nie świeci tak jak tradycyjne ekrany i, co najważniejsze, nie męczy wzroku bardziej niż zwykła kartka. Warto również wspomnieć o tym, że w czytniku możemy zmieścić nawet kilka tysięcy tytułów, dzięki czemu nasze półki nie będą się uginać pod naporem ważących dziesiątki kilogramów pozycji. I na koniec argument ekonomiczny - ceny e-książek w promocji to oszczędność kilkunastu złotych w porównaniu do cen papierowych książek.

Decydując się na czytnik e-booków, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na to, jakie obsługuje formaty. Absolutnie konieczne to MOBI lub EPUB. Dobrze by było, żeby czytnik miał możliwość otwarcia PDF, a nawet dokumentu DOC. Równie ważny jest czas pracy na akumulatorze. Większość czytników nie zużywa dużo energii, dzięki czemu możemy z nich korzystać co najmniej kilka godzin bez potrzeby doładowywania. Jeśli jednak dużo czytamy i nie mamy zawsze dostępu do prądu - warto zwrócić uwagę na ten parametr. Co do wymiarów czytnika - to już kwestia gustu. Do czytania książek spokojnie wystarczy nam ekran o przekątnej 6 cali.

Bez wątpienia najpopularniejszymi czytnikami e-booków są urządzenia z serii Amazon Kindle. Ich cena, w zależności od modelu, waha się od 350 zł do 800 zł. Choć warto również wziąć pod uwagę urządzenia innych firm jak np. Kobo, Pocketbook czy InkBOOK.

Gadżety przydatne podczas czytania

Obraz
© (fot. amazon.com)

Książka zawsze otwarta

Ten gadżet niewątpliwie może się przydać w autobusie czy tramwaju, kiedy jedną ręką musimy się trzymać rury, a w drugiej trzymamy książkę. Działanie tego urządzenia jest niezwykle proste - zakłada się je na palec i bierze książkę do ręki. Książka się nie zamyka, dzięki czemu czytelnik może bez problemu cieszyć się zawsze otwartą lekturą. Prezentowany gadżet kosztuje *5 dolarów (około 19 zł). *

Obraz
© (fot. amazon.com)

ag

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)