Poznań: policja wkracza do firmy korzystającej z nielegalnego oprogramowania

Poznań: policja wkracza do firmy korzystającej z nielegalnego oprogramowania

27.08.2009 18:30, aktual.: 28.08.2009 11:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Poznaniu
przeprowadzili akcję skierowaną przeciwko firmie zajmującej się projektowaniem urządzeń przemysłowych. Powód? Posługiwała się ona nielegalnym oprogramowaniem.

*Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Poznaniu przeprowadzili akcję skierowaną przeciwko firmie zajmującej się projektowaniem urządzeń przemysłowych. Powód? Posługiwała się ona nielegalnym oprogramowaniem. *
Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP ustalili, że na terenie Szamotuł prowadzi działalność firma, której sprzęt komputerowy wyposażony jest w nielegalne oprogramowanie (systemy operacyjne, pakiety biurowe oraz aplikacje służące do projektowania maszyn, systemów elektrycznych i sterowania). Wspólnie z policjantami Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach oraz policjantami KWP w Katowicach (jeden z oddziałów firmy mieścił się bowiem na terenie województwa śląskiego) dokonali przeszukania dwóch obiektów zabezpieczając w sumie 8 dysków twardych i laptop.

Już na miejscu akcji funkcjonariusze stwierdzili, że zainstalowane programy nie posiadają licencji. Obecnie sprzęt jest dokładnie sprawdzany przez biegłych sądowych z zakresu informatyki. Szacują oni się wstępnie, że producenci programów ponieśli straty rzędu co najmniej 10. tysięcy złotych.
Podejrzanym grozi za kradzież własności intelektualnej do 5 lat pozbawienia wolności. Warto też dodać, że w nie jest to pierwsza tego typu akcja, którą policja przeprowadziła w ostatnim czasie. Kilkanaście dni temu informowaliśmy bowiem, że funkcjonariusze gdańskiej policji z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą weszli do biura jednej z nieuczciwych firm architektonicznych.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)