Poziom stresu rośnie wraz z liczbą znajomych na Facebooku? Oto wyniki badań

Poziom stresu rośnie wraz z liczbą znajomych na Facebooku? Oto wyniki badań

Poziom stresu rośnie wraz z liczbą znajomych na Facebooku? Oto wyniki badań
Źródło zdjęć: © chip.pl
30.11.2015 10:00, aktualizacja: 17.12.2015 09:11

Nastolatki posiadające na Facebooku dużo znajomych charakteryzują się podwyższonym poziomem kortyzolu, co może zwiększać u nich ryzyko depresji ? wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie ?Psychoneuroendocrinology?.

Naukowcy z Uniwersytetu Montrealskiego zaobserwowali, że nastolatki, które mają na Facebooku ponad 300 znajomych, posiadają też znacznie wyższy poziom kortyzolu (hormonu stresu) we krwi niż ich rówieśnicy, którzy mają mniej internetowych przyjaciół.

Badacze zaprosili do laboratorium 88 osób w wieku od 12 do 17 lat i zapytali je, jak często korzystają z Facebooka, ilu mają znajomych, jak często publikują coś na własnym profilu i jak często "lajkują" lub komentują posty znajomych. W ciągu dwóch dni ośmiokrotnie pobrali też od nich próbki krwi, by ocenić zawartość kortyzolu w organizmie.

Okazało się, że nastolatki, które miały na Facebooku ponad 300 znajomych, były na co dzień dużo bardziej zestresowane niż badani posiadający mniej koneksji.

- Możemy sobie tylko wyobrazić, jak zestresowane są osoby, które posiadają na Facebooku tysiąc lub dwa tysiące znajomych - komentuje jedna z badaczy prof. Sonia Lupien.

Naukowcy zdają sobie sprawę z tego, że podwyższony poziom kortyzolu może zależeć też od innych czynników, ale oszacowali, że korzystanie z Facebooka odpowiada za około 8 proc. wariancji.

Poprzednie badania wykazały, że długotrwale podwyższony poziom kortyzolu może prowadzić do wystąpienia objawów depresji.

- Nastolatki z wysokim poziomem hormonu stresu nie muszą zachorować na depresję od razu, lecz dużo później. Niektóre badania pokazują, że u dzieci z permanentnie wysokim stężeniem kortyzolu depresja może rozwinąć się nawet 11 lat później - mówi badaczka.

Na szczęście naukowcy zauważyli, że działania mające na celu okazanie wsparcia internetowym znajomym, jak "lajkowanie" postów i dodawanie komentarzy, mogą redukować poziom stresu u nastolatków.

Media społecznościowe świętują w ostatnich latach swój niebywały rozkwit. Szacuje się (wyniki badania z 2012 r.), że z portali społecznościowych korzysta około 81 proc. nastolatków (12-17 lat) z dostępem do internetu, a 71 proc. z nich posiada konto na Facebooku.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Aktualizacja PS4: Sony odblokowało siódmy rdzeń konsoli?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)