Trwa ładowanie...
d16tv8g

Pożar katedry Notre Dame może mieć związek z renowacją. Prace prowadzono po kosztach

Z doniesień strażaków wynika, że pojawienie się ognia w katedrze Notre Dame może mieć związek ze źle prowadzonymi pracami renowacyjnymi. A te prawdopodobnie robiono po kosztach. - 2 mln euro? To śmieszna kwota - mówi dla WP Tech ekspert od architektury.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Budżet na renowację był naprawdę znikomy
Budżet na renowację był naprawdę znikomy (Wikimedia Commons CC BY)
d16tv8g

Jak wynika z dostępnych informacji, konserwatorzy działający przy renowacji katedry Notre Dame pracowali nad uszczelnieniem iglicy. Z uwagi na znaczną wysokość, równą blisko 100 m, niezbędne było stworzenie skomplikowanego systemu rusztowań. Prace zostały rozpoczęte 11 kwietnia 2019 r. i miały zostać skończone w 2023 r.

Pośrednią przyczyną pożaru gotyckiej świątyni mogły być oszczędności. Ostatnią gruntowną renowację przechodziła 200 lat temu. Jak pisze Money.pl, na ścianach zaczęły pojawiać się pęknięcia, a niektóre elementy elewacji dosłownie odpadały.

Mogłoby się wydawać, że na renowację światowej sławy zabytku płyną hojne fundusze, aby został solidnie odnowiony. Niestety tak nie było.

d16tv8g

"Śmieszna kwota"

W 2017 r. arcybiskup Paryża otworzył fundację Przyjaciele Notre Dame. Duchowny zaczął zbierać pieniądze na renowację, prosząc o wsparcie rząd i wiernych. Udało mu się zgromadzić zaledwie 2 mln euro. To bardzo niska kwota, mając na uwadze cel do zrealizowania.

W planie prac renowacyjnych koszty oszacowano na co najmniej 60 mln euro. Samo naprawienie utleniającej się struktury iglicy wyceniono na 11 mln, a gargulców i pinakli (małych ozdobnych wieżyczek) - 30 mln. Na odnowienie miedzianych figur 12 apostołów wydano natomiast 1 mln. Czysta matematyka okazuje się bezwzględna.

O opinię poprosiliśmy Jerzego Gurawskiego, profesora architektury z Politechniki Poznańskiej.

d16tv8g

- To śmieszna kwota - komentuje wspomniane 2 mln prof. Gurawski. - Odnawiając zabytkowe budowle, należy w szczególnym stopniu uważać na ogień. Konieczne są drewniane rusztowania i doświadczona w tego rodzaju przedsięwzięciach ekipa, która nie rzuci na przykład niedopałka papierosa - wyjaśnia.

150 mln na Luwr

Katedrę Notre Dame rocznie odwiedza około 14 mln ludzi, co czyni ją jednym z najbardziej oblegalnych zabytków na świecie. Na renowację były potrzebne zdecydowanie większe pieniądze, których rząd nie dał.

Kiedy w 1983 r. odnawiano Luwr w ramach projektu "Wielkiego Luwru", prace polegające na odnowieniu i zmodernizowaniu pomieszczeń pochłonęły równowartość ok. 750 mln euro. W kuluarach mówi się, że sama renowacja to inwestycja rzędu 150 mln.

d16tv8g

Podziel się opinią

Share

d16tv8g

d16tv8g
Więcej tematów