Powstała najmroczniejsza sztuczna inteligencja. Ma tendencje psychopatyczne

Powstała najmroczniejsza sztuczna inteligencja. Ma tendencje psychopatyczne

Powstała najmroczniejsza sztuczna inteligencja. Ma tendencje psychopatyczne
Źródło zdjęć: © MIT Media Lab
Arkadiusz Stando
04.04.2018 17:43, aktualizacja: 05.04.2018 09:17

Sztuczna inteligencja, którą stworzyło laboratorium badawcze MIT, nosi nazwę "Norman". Pochodzi od imienia głównego bohatera amerykańskiego dreszczowca "Psychoza", reżyserstwa Alfreda Hitchcocka. I jest mroczna.

"Norman" jest wyjątkowo przerażającą SI. Została przy zastosowaniu uczenia maszynowego nafaszerowana mrocznymi treściami. Zgodnie z opisem opublikowanym przez MIT, ta sztuczna inteligencja jest "psychopatą napędzanym inteligencją".

Patrząc na obrazy, generuje do nich opis ze słów, które zawierają się w jego bazie i na podstawie obrazów, które zapamiętała wcześniej. Została tego nauczona za pomocą obrazków umieszczanych na jednym z subredditów, czyli sekcji portalu Reddit, w której umieszczane są dość niepokojące treści.

Mimo publikacji w Prima Aprilis, naukowcy twierdzą, że ich projekt jest prawdziwy. Stojący za projektem zespół tworzył już podobne algorytmy. Wśród nich znajdują sie Pinar Yanardag, Manuel Cebrian i Iyad Rahwan. Badacze informują także, że sztuczna inteligencja działa, sama interpretuje obrazy, ale nie należy jej się bać, jest niegroźna.

Obraz
© MIT Media Lab

Aby przeprowadzić test działania sztucznej inteligencji, naukowcy przeprowadzili na niej test Rorschacha. To pokazywanie plam z tuszu i pytanie o skojarzenia dotyczące obrazów, jakie przedstawiają. "Norman" widzi w nich sam mrok. Tam gdzie podobnie działająca SI widziała weselny tort, "Norman" widzi rozjechanego samochodem człowieka. Osoba trzymająca parasolkę przypominała mu mężczyznę postrzelonego na oczach jego własnej żony. To tylko wierzchołek skojarzeń SI..

"Norman" wszędzie widzi przesadne zło. Inne efekty nauczania tej sztucznej inteligencji przez MIT oraz raport psychiatryczny "Normana" możecie zobaczyć pod tym adresem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)