Powstał pierwszy polski procesor! Nazywa się Warszawa

Powstał pierwszy polski procesor! Nazywa się Warszawa

07.12.2011 13:40, aktual.: 08.12.2011 09:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W czteroosobowej firmie w Piszu (Warmińsko-Mazurskie) powstał pierwszy
polski procesor. Wykonawcy nazwali go "Warszawa", a urządzenie w najbliższych dniach zostanie
zamontowane w pierwszym zakładzie - poinformował PAP prezes firmy GryfTechnologia Marcin Kwiatkowski.

Kwiatkowski powiedział, że prace nad stworzeniem procesora trwały od kwietnia do grudnia, a zasady działania tego układu scalonego obmyślały, obok Kwiatkowskiego, jeszcze trzy osoby.

Obraz
© (fot. Gryf Technologie)

"Stworzony przez nas procesor będzie mógł znaleźć szerokie zastosowanie zarówno w firmach produkcyjnych, jak i w rolnictwie czy gospodarstwach domowych w tzw. inteligentnym domu. Umożliwia on pracę nie - jak dotychczasowe procesory - osobom wysoko wykwalifikowanym, lecz wszystkim, którzy orientują się w programowaniu Java, czyli naprawdę dużym rzeszom ludzi" - powiedział PAP Kwiatkowski i podkreślił, że niewątpliwą zaletą procesora "Warszawa" jest też jego niska cena - ok. 10. zł.

Kwiatkowski znalazł już pierwszą firmę, która jest zainteresowana nowym procesorem. Jeszcze w grudniu zostanie on zamontowany w fabryce produkującej pelet - ekologiczne paliwo z odpadów drzewnych - w Piszu i będzie służył do tzw. monitoringu analitycznego menagerom firmy.

"Zbudowaliśmy urządzenie oparte o procesor +Warszawa+, które będzie podłączone do liczników mediów (woda, prąd, gaz), do wag i innych sterowników PLC, do czujników o najrówniejszym zastosowaniu od pomiaru przepływu prądu do pomiaru stężenia gazów. System umożliwi podgląd na żywo stanu poszczególnych czujników oraz sporządzanie analiz z zadanego okresu czasu. Analizy umożliwiają kierownictwu firmy szybką weryfikację np. przełożenia obciążenia silników linii produkcyjnej na ilość wyprodukowanego produktu, a w przypadku budynków na dokładną analizę, kiedy i gdzie zużyto kosztowne zasoby mediów" - tłumaczył Kwiatkowski.

Prezes firmy, która wyprodukowała procesor, przyznał, że zamontowanie "Warszawy" w piskiej fabryce będzie jej testem bojowym - w zależności od efektów pracy procesora nie wyklucza wprowadzenia w nim zmian.

Obecna specyfikacja procesora Warszawa to: architektura procesora: 3. bitowa; zegar systemowy: 700MHz (prototyp 66MHz); pamięć Cache: 4KB; stack RAM: 512B; obsługa portów: GPIO; 32 bitowa szyna peryferii, umożliwiającą podłączenie do 128 urządzeń.

Firma, która wyprodukowała procesor "Warszawa", istnieje od 200. roku i jest producentem oprogramowania w zakresie systemów dla firm oraz systemów połączonych z elektroniką. Założyciel i właściciel firmy Marcin Kwiatkowski w 2005 roku zajął 2. miejsce na międzynarodowym konkursie programistycznym JavaMasters w kategorii "Profesjonalista", jest półfinalistą z 2009 roku międzynarodowego konkursu Microsoft ImagineCup w kategorii Design Competition.

SPRAWDŹ:

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (442)