Trwa ładowanie...
d3nh1l5

Powodzie w Japonii. Już ponad 50 ofiar śmiertelnych. 3 tys. domostw odciętych od świata

Powodzie w Japonii spowodowały śmierć 58 osób. W związku z podniesieniem się poziomu wód, w prefekturze Kumamoto na wyspie Kiusiu około 3 tys. domostw zostało całkowicie odciętych od świata. Ryzyko wystąpienia nowych podtopień wciąż jest wysokie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Powodzie w Japonii. Rośnie liczba ofiar śmiertelnych
Powodzie w Japonii. Rośnie liczba ofiar śmiertelnych (YouTube)
d3nh1l5

Powodzie w Japonii wywołane przez ulewne deszcze, będą ogromnym wyzwaniem dla tamtejszej społeczności w ciągu najbliższych dni - zapowiedziała w czwartek agencja meteorologiczna Japonii (JMA). Lokalne media informują, że wciąż wysokie jest ryzyko wystąpienia nowych podtopień oraz zwiększenia się liczby ofiar śmiertelnych.

- Poziom zagrożenia powodziowego został podniesiony w prognozach JMA do kategorii drugiej, co oznacza, że ewakuacja powinna objąć co najmniej 450 tys. osób - informuje Francuska Agencja Prasowa (AFP).

d3nh1l5

- Zginęło łącznie 58 osób, w większości na wyspie Kiusiu. U czworga innych osób stwierdzono nagłe zatrzymanie krążenia - poinformował główny sekretarz rządu Yoshihide Suga.

Zobacz też: Wielkie wichury. Czy staną się naszą codziennością?

3 tysiące domostw odciętych od świata

Wylanie rzek oraz zerwanie mostów spowodowało, że mieszkańcy 3 tys. domostw w górnej części Kiusiu zostali odcięci od świata. Najgorsza sytuacja panuje jednak w uzdrowisku górskim Kamikochi i regionie Gifu. W związku ze zniszczeniem drogi w miejscowości Kamikochi, około 300 osób nie może opuścić tej miejscowości. Władze prefektury potwierdziły, że wszyscy są zdrowi i nikt nie zginął.

Jak informuje AFP, prace ekip ratowniczych dodatkowo utrudnia pandemia koronawirusa. - Konieczność przestrzegania bezpiecznej odległości parktycznie uniemożliwia ulokowanie ewakuowanej ludności w ośrodkach sportowych czy szkołach, co praktykowano w przeszłości - wyjaśnia agencja.

Ulewne deszcze, które nadciągnęły w sobotę nad wyspę Kiusiu, są normalnym zjawiskiem w Japonii o tej porze roku, gdy nad wyspy nadciąga ciepłe i wilgotne powietrze znad Morza Wschodniochińskiego. Meteorolodzy ostrzegają, że w związku z globalnym ociepleniem, ulewy mogą utrzymać się w tym roku znacznie dłużej.

Zobacz także: Ochrona 30 proc. planety może wzmocnić światową gospodarkę – mówią badania

d3nh1l5

Podziel się opinią

Share
d3nh1l5
d3nh1l5
Więcej tematów