Ponad 400 mln zł na infrastrukturę przed Euro 2012

Ponad 400 mln zł na infrastrukturę przed Euro 201224.10.2008 21:15
Ponad 400 mln zł na infrastrukturę przed Euro 2012

Przedstawiciele Telekomunikacji Polskiej oceniają, że ponad 400 mln zł kosztować będzie infrastruktura teleinformatyczna, potrzebna do organizacji Euro 2012. Koszt samych systemów informatycznych szacowany jest na ok. 70 mln zł

Wyzwania w zakresie telekomunikacji, związane z organizacją w Polsce piłkarskich mistrzostw Europy, przedstawił w czwartek podczas konferencji "Euromonitor" na Stadionie Śląskim w Chorzowie dyrektor pionu klientów kluczowych TP, Leszek Hołda.

O skali potrzebnych inwestycji świadczą m.in. dane, charakteryzujące ostatnie piłkarskie mistrzostwa Europy, rozegrane w Austrii i Szwajcarii. Jak mówił dyrektor, w ich trakcie przesłano 2 mld gigabajtów danych - to trzy razy tyle ile zajęłyby zeskanowane zbiory narodowej biblioteki austriackiej. Podczas meczu Austia-Niemcy w ciągu jednej minuty wysyłano 22 tys. SMS-ów.

Oprócz telefonii komórkowej, infrastruktura musi być również przygotowana m.in. do monitoringu stadionu, obsługi transmisji i stanowisk telewizyjnych, obsługi prasowej czy też oglądania np. powtórek akcji w telefonach komórkowych.

Hołda przypomniał, że w ciągu minionych pięciu lat TP SA zainwestowała w rozwój infrastruktury 16,7 mld zł. Szacuje się, że na budowę w Polsce sieci nowej generacji potrzeba jeszcze ok. 7-10 mld zł (Instytut Łączności mówi nawet o 26 mld zł). Chodzi głównie o sieci szerokopasmowego internetu.

TP zamierza część niezbędnych inwestycji przed Euro 2012 realizować w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, wskazuje jednak, że przepisy w tym zakresie wymagają liberalizacji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)