Polska e-administracja nie nadąża za światem

Polska e-administracja nie nadąża za światem

Polska e-administracja nie nadąża za światem
Źródło zdjęć: © SXC.hu
06.03.2012 10:48, aktualizacja: 06.03.2012 14:49

ONZ opublikowała raport na temat informatyzacji procesów zarządzania państwami. Nawet Kazachstan, Chorwacja czy Rosja są bardziej zinformatyzowane niż my - stwierdza "Dziennik Gazeta Prawna".

W raporcie ONZ Polska zajęła 47. miejsce, podczas gdy w 2010 r. byliśmy na 45., a w 2008 r. na 33. Jak podkreśla dziennik, pogarszamy swoją pozycję w dziedzinie e-administracji mimo olbrzymich środków unijnych na inwestycje w tym obszarze.

Indeks E-Government Survey składa się z kilku elementów. Polska najlepiej wypadła pod względem oceny kapitału ludzkiego. Najsłabiej zaś oceniono naszą infrastrukturę, czyli dostęp do szerokopasmowego szybkiego internetu i e-participation, czyli współdziałanie z obywatelami w sieci, prowadzenie e-konsultacji społecznych czy e-wyborów.

Jan Gorski, specjalista od architektury systemów internetowych, doradza, by brać przykład z Danii czy Wielkiej Brytanii (odpowiednio 4. i 3. miejsce w rankingu), gdzie działają specjalne urzędy ds. informatyzacji administracji. "Powołanie i u nas Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji może nastrajać optymistycznie" - ocenia prezes Plum Web Solutions.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)