Polska e‑administracja nie nadąża za światem

Polska e-administracja nie nadąża za światem
Źródło zdjęć: © SXC.hu

06.03.2012 10:48, aktual.: 06.03.2012 14:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

ONZ opublikowała raport na temat informatyzacji procesów zarządzania państwami. Nawet Kazachstan, Chorwacja czy Rosja są bardziej zinformatyzowane niż my - stwierdza "Dziennik Gazeta Prawna".

W raporcie ONZ Polska zajęła 47. miejsce, podczas gdy w 2010 r. byliśmy na 45., a w 2008 r. na 33. Jak podkreśla dziennik, pogarszamy swoją pozycję w dziedzinie e-administracji mimo olbrzymich środków unijnych na inwestycje w tym obszarze.

Indeks E-Government Survey składa się z kilku elementów. Polska najlepiej wypadła pod względem oceny kapitału ludzkiego. Najsłabiej zaś oceniono naszą infrastrukturę, czyli dostęp do szerokopasmowego szybkiego internetu i e-participation, czyli współdziałanie z obywatelami w sieci, prowadzenie e-konsultacji społecznych czy e-wyborów.

Jan Gorski, specjalista od architektury systemów internetowych, doradza, by brać przykład z Danii czy Wielkiej Brytanii (odpowiednio 4. i 3. miejsce w rankingu), gdzie działają specjalne urzędy ds. informatyzacji administracji. "Powołanie i u nas Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji może nastrajać optymistycznie" - ocenia prezes Plum Web Solutions.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)