Poduszka powietrzna dla narciarzy

Poduszka powietrzna dla narciarzy

Poduszka powietrzna dla narciarzy
Źródło zdjęć: © Heath Korvola/Thnikstock
01.02.2011 09:59

Poduszka powietrzna noszona na kombinezonie narciarskim - to najnowszy włoski pomysł podniesienia bezpieczeństwa narciarzy w związku z rosnącą liczbą wypadków na stokach i to zarówno wśród amatorów, jak i zawodników, uprawiających ten sport wyczynowo

Wśród innych proponowanych między innymi przez włoskie firmy akcesoriów najnowszej generacji są: kijki na fale elektromagnetyczne, połączone z butami, wzmocnione metalem i poliuretanem rękawice, chroniące dłonie przed uderzeniami.

Obraz
© Wypadek na stoku może mieć tragiczne konsekwencje (fot. Heath Korvola/Thnikstock)

Dziennik "La Repubblica" informuje w poniedziałek, że część tego wyposażenia może stać się obowiązkowa.

Innowacyjna poduszka powietrzna dla narciarzy, której projekt powstał w firmie w Vicenzy, ma kształt kamizelki. Została opracowana na podstawie wcześniejszych doświadczeń w sporcie motocyklowym, a także z myślą o użytkownikach motorów. Kamizelko-poduszka może uchronić narciarza przed ciężkimi złamaniami i uratować życie. Problem, jak przyznano, stwarza stworzenie mechanizmu niezwykle precyzyjnych czujników, które w bardzo krótkim czasie uruchomią ochronną odzież, ale z drugiej strony nie będą reagować w przypadku szybkiego zjazdu.

Choć absolutnego bezpieczeństwa na nartach nic nie zagwarantuje, to może je podnieść także specjalny kask, wykonany z kevlaru (poliamid) i włókna szklanego z wbudowanym kompasem. Nie tylko lepiej chroni on głowę, ale także ułatwia orientację w terenie. Kolejna propozycja "hi-tech" to ergonomiczna ochrona na plecy, która dzięki swej budowie rozkłada na całą ich powierzchnię siłę ewentualnego uderzenia, redukując jego skutki.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)