Pociągi Pesa Link z niemiecką homologacją

Pociągi Pesa Link z niemiecką homologacją

Pociągi Pesa Link z niemiecką homologacją
Źródło zdjęć: © PAP
04.06.2016 12:26, aktualizacja: 04.06.2016 12:52

Federalny Urząd Kolejnictwa Niemiec (EBA) w piątek wydał dokumenthomologacji dla pojazdu DMU Link, wyprodukowanego przez fabrykę Pesa w Bydgoszczy. To pierwszy w historii Polski pojazd kolejowy dopuszczony do kursowania w Niemczech.

Niemiecki przewoźnik NEB, dla którego zostały wyprodukowane pociągi DMU Link, przeznaczy je do obsługi ruchu transgranicznego. Od lipca będą kursować na trasie Berlin - Kostrzyn nad Odrą. Będzie to możliwe, gdyż pojazd posiada również polską homologację.

- To naprawdę historyczny dzień. Nigdy w dziejach polskiego przemysłu kolejowego nie było przypadku, żeby ktoś dostał homologację, zezwolenie na kursowanie pojazdów na terenie Niemiec. Ciężką pracą i dużymi wydatkami finansowymi osiągnęliśmy to, co przez wiele dziesiątek lat w Polsce nie udało się - powiedział prezes Pesy Tomasz Zaboklicki.

Prezes Pesy podkreślił, że to wielki sukces całego zespołu firmy, w tym zespołu homologacyjnego. Na konferencji przekazano dziennikarzom tekst wypowiedzi prezesa NEB Detlefa Broeckera, który wyraził zadowolenie, że Pesa otrzymała homologację i dzięki temu firma może zaoferować klientom połączenia pomiędzy Polską i Niemcami nowoczesnymi pociągami.

Pesa Link ma 14. miejsc siedzących, dwa miejsca dla wózków inwalidzkich i 12 miejsc do przewozu rowerów. Pociąg uzyskuje prędkości do 140 km/h.

Pesa umowę z NEB na dostawę dziewięciu spalinowych zespołów trakcyjnych - siedmiu dwuczłonowych i dwóch trzyczłonowych - zawarła w 201. r. Wartość kontraktu to ok. 180 mln zł.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)