Play i Plus ograniczały warunki konkurencji

Play i Plus ograniczały warunki konkurencji

26.11.2009 13:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Umowa zawarta pomiędzy operatorami komórkowymi P4 i Polkomtelem, dotycząca
roamingu krajowego, ograniczała konkurencję - poinformował w czwartek Urząd Ochrony Konkurencji i
Konsumentów. Urząd nie nałożył na spółki kary finansowej, bo zobowiązały się do zmiany warunków
porozumienia.

Roaming krajowy umożliwia korzystanie z obcych sieci, w przypadku gdy abonent znajduje się poza zasięgiem sieci operatora, z którym podpisał umowę o usługi telefonii mobilnej. Z informacji, którymi dysponował UOKiK, wynikało, że między dwoma operatorami telefonii komórkowej - P4 i Polkomtelem - doszło do zawarcia nielegalnego porozumienia dot. warunków świadczenia roamingu. Postępowanie antymonopolowe przeciwko operatorom zostało wszczęte w lutym br.

Na rynku telefonii komórkowej w Polsce pod koniec 200. roku działało czterech sieciowych operatorów telekomunikacyjnych, przy czym trzech posiadało infrastrukturę sieci komórkowej o zasięgu krajowym - Polkomtel (operator sieci Plus)
, Polska Telefonia Cyfrowa (Era) i PTK Centertel (Orange)
. Czwarty z nich - P4 - pojawił się na rynku dopiero w 2007 roku i - jak podał UOKiK - miał zbyt krótki czas na rozwój własnej infrastruktury. Spółka P4, żeby świadczyć usługi telefonii komórkowej na terenie całej Polski musiała uzyskać dostęp do sieci innego operatora telekomunikacyjnego. Dlatego zawarła umowę o roamingu krajowym z Polkomtelem.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Prowadzone postępowanie wykazało, że niezgodne z prawem antymonopolowym są warunki zawartego kontraktu - w szczególności zobowiązanie P4 do zakupu dostępu do sieci wyłącznie od Polkomtela. Umowa zagwarantowała też operatorowi sieci Plus prawo pierwszeństwa świadczenia tej usługi przed innymi operatorami. Urząd uznał, że takie warunki porozumienia między spółkami mogły przyczynić się do ograniczenia konkurencji.

UOKiK wyjaśnił, że firmy mają prawo do zawierania umów na wyłączność oraz zastrzegania pierwszeństwa między kontrahentami. Zakazane są jednak klauzule, umieszczane zwłaszcza w wieloletnich umowach, które mogą wpłynąć na ograniczenie konkurencji.

Spółki zobowiązały się do wykreślenia kwestionowanych klauzul antykonkurencyjnych i dlatego Urząd nie nałożył na nie kary finansowej (maksymalnie 1. proc. przychodu). Firmy zobowiązane zostały również do składania sprawozdania o zrealizowaniu zobowiązania przez trzy kolejne lata trwania współpracy miedzy nimi.

Rzecznik P4 Marcin Gruszka powiedział w piątek PAP, że decyzja UOKiK to dobra informacja dla spółki. "Szczególnie dobra dla rozwoju rynku hurtowego. Zamierzamy kontynuować naszą współpracę z Polkomtelem" - dodał. Podkreślił, że spółka dostosuje się do decyzji UOKiK.

W latach 2004-2008, tylko w sprawach dotyczących naruszenia konkurencji, UOKiK wydał ponad 40 tego typu decyzji - to najwięcej spośród krajów Unii Europejskiej. Dla porównania w tym samym czasie Francja skorzystała z tej możliwości 24 razy a Niemcy jedynie pięć.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)