Płacenie mandatów przez Internet - zobacz, co szykuje dla nas rząd

Płacenie mandatów przez Internet - zobacz, co szykuje dla nas rząd
Źródło zdjęć: © Fotolia | Richard Villalon

16.07.2014 15:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Już niebawem kierowcy będą mogli sprawdzić stan swoich punktów karnych i zapłacić mandat online, natomiast informatyzacja urzędów stanu cywilnego ułatwi otrzymanie odpisów. Tak przynajmniej zapowiada Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Już niebawem polscy kierowcy będą mogli sprawdzić stan swoich punktów karnych i zapłacić mandat online, natomiast informatyzacja urzędów stanu cywilnego ułatwi otrzymanie odpisów. Tak przynajmniej zapowiada Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Nie tak dawno ministerstwo oddało w ręce użytkowników e-usługi Historia Pojazdu oraz Bezpieczny Autobus, ale na tym nie koniec. Jeśli chodzi o kierowców, szykują się zmiany związane z Centralną Ewidencją Pojazdów i Kierowców (CEPiK 2.0) - mają zostać wprowadzone cztery nowe e-usługi:
- pozwalająca kierowcy sprawdzić, jakie kary zostały wobec niego zastosowane; będzie tam można sprawdzić liczbę punktów karnych i opłacić mandat;
- weryfikująca uprawnienia kierowcy - przedsiębiorcy będą tam mogli przekonać się, czy pracownicy posiadają ważne uprawnienia do kierowania pojazdami;
- usługa „Sprawdź szkołę jazdy”, pozwalającą na uzyskanie informacji o jakości kształcenia szkół jazdy;
- usługa „Mój pojazd”, zapewniająca kierowcom na dostęp do danych swojego pojazdu.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało też o przyjęciu przez Radę Ministrów projektu ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego. Ma ona umożliwić prowadzenia rejestracji stanu cywilnego w postaci elektronicznej przez wszystkie urzędy stanu cywilnego w Polsce od 1 stycznia 2015 r. Dzięki temu każdy obywatel będzie mógł złożyć wniosek i otrzymać odpis dokumentu w dowolnym urzędzie stanu cywilnego, a jeśli zgłosi zapotrzebowanie na odpis aktu w postaci elektronicznej, zostanie mu on przesłany drogą elektroniczną. Składanie oświadczeń ma być możliwe w dowolnym USC, jest też mowa o liberalizacji zasad zawierania małżeństw poza urzędem stanu cywilnego - stanie się to możliwe, ale odpłatne. Do tego kierownicy USC otrzymają dostęp do elektronicznej bazy dokumentów, co zwolni obywateli z konieczności przedstawiania odpisów dokumentów w urzędach, przez co znikną opłaty za ich wydawanie. Na drodze stoi na razie brak odpowiedniego systemu teleinformatycznego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także