Płacenie mandatów przez Internet - zobacz, co szykuje dla nas rząd

Płacenie mandatów przez Internet - zobacz, co szykuje dla nas rząd

Płacenie mandatów przez Internet - zobacz, co szykuje dla nas rząd
Źródło zdjęć: © Fotolia | Richard Villalon
16.07.2014 15:59

Już niebawem kierowcy będą mogli sprawdzić stan swoich punktów karnych i zapłacić mandat online, natomiast informatyzacja urzędów stanu cywilnego ułatwi otrzymanie odpisów. Tak przynajmniej zapowiada Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Już niebawem polscy kierowcy będą mogli sprawdzić stan swoich punktów karnych i zapłacić mandat online, natomiast informatyzacja urzędów stanu cywilnego ułatwi otrzymanie odpisów. Tak przynajmniej zapowiada Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Nie tak dawno ministerstwo oddało w ręce użytkowników e-usługi Historia Pojazdu oraz Bezpieczny Autobus, ale na tym nie koniec. Jeśli chodzi o kierowców, szykują się zmiany związane z Centralną Ewidencją Pojazdów i Kierowców (CEPiK 2.0) - mają zostać wprowadzone cztery nowe e-usługi:
- pozwalająca kierowcy sprawdzić, jakie kary zostały wobec niego zastosowane; będzie tam można sprawdzić liczbę punktów karnych i opłacić mandat;
- weryfikująca uprawnienia kierowcy - przedsiębiorcy będą tam mogli przekonać się, czy pracownicy posiadają ważne uprawnienia do kierowania pojazdami;
- usługa „Sprawdź szkołę jazdy”, pozwalającą na uzyskanie informacji o jakości kształcenia szkół jazdy;
- usługa „Mój pojazd”, zapewniająca kierowcom na dostęp do danych swojego pojazdu.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało też o przyjęciu przez Radę Ministrów projektu ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego. Ma ona umożliwić prowadzenia rejestracji stanu cywilnego w postaci elektronicznej przez wszystkie urzędy stanu cywilnego w Polsce od 1 stycznia 2015 r. Dzięki temu każdy obywatel będzie mógł złożyć wniosek i otrzymać odpis dokumentu w dowolnym urzędzie stanu cywilnego, a jeśli zgłosi zapotrzebowanie na odpis aktu w postaci elektronicznej, zostanie mu on przesłany drogą elektroniczną. Składanie oświadczeń ma być możliwe w dowolnym USC, jest też mowa o liberalizacji zasad zawierania małżeństw poza urzędem stanu cywilnego - stanie się to możliwe, ale odpłatne. Do tego kierownicy USC otrzymają dostęp do elektronicznej bazy dokumentów, co zwolni obywateli z konieczności przedstawiania odpisów dokumentów w urzędach, przez co znikną opłaty za ich wydawanie. Na drodze stoi na razie brak odpowiedniego systemu teleinformatycznego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)