Trwa ładowanie...
d2gfyze

Pierwszy taki ptak w historii. Hybryda dwóch innych gatunków

To pierwsze odkrycie tego typu. Zamieszkujący Amazonię ptak, gorzyczek zielonkawy, uchodził za oddzielny gatunek. Okazało się jednak, że jest hybrydą dwóch innych gatunków, gorzyczka srebrnogłowego i gorzyczka białorzytniego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gorzyczek zielonkawy.
Gorzyczek zielonkawy. (Wikimedia Commons CC BY)
d2gfyze

Zobacz Też: Na którym biegu auto pali najmniej? Obaliliśmy jeden z mitów

Pierwszy kontakt z gorzyczkiem zielonkawym miał miejsce jeszcze w 1959 roku. Wtedy jednak naukowcy uznali, że nie obserwują oddzielnego od poznanych tam ptaków gatunku. Raczej obstawiali, że natrafili na nietypową hybrydę, która zdarzyła się przypadkiem i nie posiada własnej populacji. Tak było do 2002 roku.

Później zaś zaczęto przeprowadzać testy genetyczne. Dzięki nim dowiedziano się, że gorzyczek zielonkawy to odrębny gatunek. Badacze z Kanady zebrali pióra z regionu Brazylii, w którym żyje ptak. Przy okazji pobrali również pióra gorzyczka srerbrnogłowego oraz białorzytniego. Te dwa gatunki są uznawane za spokrewnione z powodu podobnego wyglądu oraz zachowania.

d2gfyze

Po zebraniu i przenalizowaniu genomów tych trzech gatunków, okazało się, że gorzyczek srebrnogłowy i białorzytni to "rodzice" gorzyczka zielonkawego. Gatunki te skrzyżowały się ze sobą około 180 tysięcy lat temu, wynika z badań. Hybryda przeżyła i udało jej się stworzyć własną populację, by później wyewoluować i zmienić kolor wierzchu głowy, który wyróżnia go od przodków. Natomiast pióra, przebadane pod mikroskopem, są zbudowane jako kombinacja ich struktury piór.

Warto przeczytać: Pierwszy samochód elektryczny z Polski trafił na testy. Jego zasięg to 160 km

d2gfyze

Podziel się opinią

Share

d2gfyze

d2gfyze
Więcej tematów