Pierwszy taki ptak w historii. Hybryda dwóch innych gatunków

Pierwszy taki ptak w historii. Hybryda dwóch innych gatunków

Pierwszy taki ptak w historii. Hybryda dwóch innych gatunków
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY
Grzegorz Burtan
28.12.2017 10:00, aktualizacja: 28.12.2017 15:55

To pierwsze odkrycie tego typu. Zamieszkujący Amazonię ptak, gorzyczek zielonkawy, uchodził za oddzielny gatunek. Okazało się jednak, że jest hybrydą dwóch innych gatunków, gorzyczka srebrnogłowego i gorzyczka białorzytniego.

Pierwszy kontakt z gorzyczkiem zielonkawym miał miejsce jeszcze w 1959 roku. Wtedy jednak naukowcy uznali, że nie obserwują oddzielnego od poznanych tam ptaków gatunku. Raczej obstawiali, że natrafili na nietypową hybrydę, która zdarzyła się przypadkiem i nie posiada własnej populacji. Tak było do 2002 roku.

Później zaś zaczęto przeprowadzać testy genetyczne. Dzięki nim dowiedziano się, że gorzyczek zielonkawy to odrębny gatunek. Badacze z Kanady zebrali pióra z regionu Brazylii, w którym żyje ptak. Przy okazji pobrali również pióra gorzyczka srerbrnogłowego oraz białorzytniego. Te dwa gatunki są uznawane za spokrewnione z powodu podobnego wyglądu oraz zachowania.

Po zebraniu i przenalizowaniu genomów tych trzech gatunków, okazało się, że gorzyczek srebrnogłowy i białorzytni to "rodzice" gorzyczka zielonkawego. Gatunki te skrzyżowały się ze sobą około 180 tysięcy lat temu, wynika z badań. Hybryda przeżyła i udało jej się stworzyć własną populację, by później wyewoluować i zmienić kolor wierzchu głowy, który wyróżnia go od przodków. Natomiast pióra, przebadane pod mikroskopem, są zbudowane jako kombinacja ich struktury piór.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)