Pierwsze dyski twarde z USB 3.0

Pierwsze dyski twarde z USB 3.0
Źródło zdjęć: © heise-online

25.09.2009 14:23

Standard USB 3.0 w końcu nabiera impetu. Kiedy kilka dni temu zaprezentowano i certyfikowano pierwsze układy USB 3.0, firma Freecom zapowiedziała pierwszy dysk twardy z USB 3.0. W trybie SuperSpeed technologia USB 3.0 może zapewniać przesył danych z prędkością do 300 MB na sekundę (i więcej), zastępując tym samym standard USB 2.0, który w praktyce rzadko osiąga prędkości wyższe niż 36 MB/s. I tym samym może stanowić wąskie gardło pod względem przesyłu danych przy podłączaniu zewnętrznych dysków twardych

Nowy dysk Hard Drive XS 3.0 osiąga według firmy Freecom prędkość do 13. MB/s, co odpowiada maksymalnej prędkości przesyłu danych wbudowanych wewnątrz komputera dysków SATA i szyfruje dane w sprzęcie za pomocą 256-bitowego protokołu AES. Od listopada dysk ma trafić do handlu w wersjach o pojemności 1, 1,5 oraz 2 terabajtów. Najmniejszy model będzie kosztował najprawdopodobniej 119 euro. Dla celów podniesienia standardu złączy do USB 3.0 Freecom dodaje kartę Host Bus Adapter dla komputerów biurkowych w cenie 26 euro oraz kartę ExpressCard w cenie około 30 euro dla notebooków.

Obraz
© (fot. heise-online)

Tymczasem pojawiają się już także kontrolery ze złączami PCI-E dla komputerów biurkowych przygotowywane przez takiego albo innego producenta płyt, ale na razie nie ma ich w sprzedaży. Kartę ExpressCard, za pomocą której będzie można poszerzać notebooki o złącza USB 3.0 ma w planach m.in. także firma Startech (ECUSB3S2).

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)