Pierwsze 3D powstało w... hitlerowskej Rzeszy

Pierwsze 3D powstało w... hitlerowskej Rzeszy

Pierwsze 3D powstało w... hitlerowskej Rzeszy
16.02.2011 15:13, aktualizacja: 23.09.2011 15:30

W berlińskich Archiwach Federalnych odnaleziono trójwymiarowe filmy z 1936 roku. Aby uzyskać taki efekt, operatorzy z czasów hitlerowskich trzymali pryzmat przed dwoma soczewkami. Odkrycia dokonał australijski reżyser Philippe Mora, który poszukiwał materiałów do swojego filmu dokumentalnego. Mora przygotowuje obraz o wykorzystaniu obrazu do manipulacji rzeczywistości w hitlerowskich Niemczech.

Okazuje się, że Niemcy pracowali nad technologią 3. znacznie wcześniej niż Hollywood. Dwa 30-minutowe trójwymiarowe czarno-białe filmy propagandowe z Archiwów nakręcono na taśmie 35 mm. Powstały w niezależnym studio filmowym na zlecenie Ministerstwa Propagandy kierowanego przez Goebbelsa. Być może nigdy nie były wyświetlane.

Obraz
© Czy w tamtych czasach używano okularów podobnych do tych? (fot. Gizmodo)

Jeden z filmów nazywa się "Tak prawdziwe, że namacalne" opowiada o jarmarku w karnawale. Widać na nim zbliżenia na smażące się kiełbaski. Drugi film nazywa się "Szczęść dziewcząt rozpoczyna weekend" i występują w nim jakieś wschodzące gwiazdki kina.

Mora powiedział, że jakość filmów jest znakomita. "Naziści mieli obsesję na punkcie filmowania wszystkiego, a wszystkie filmy były kontrolowane. Po części dlatego tak skutecznie zyskali kontrolę nad krajem i narodem". Reżyser planuje włączyć fragmenty filmów 3. do swojego dokumentu, którego roboczy tytuł brzmi "Jak nagrywano Trzecią Rzeszę".

wydanie internetowe www.gizmodo.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)