Papierowe tranzystory wejdą do masowej produkcji

Papierowe tranzystory wejdą do masowej produkcji

Papierowe tranzystory wejdą do masowej produkcji
Źródło zdjęć: © SXC.hu
21.12.2011 10:52, aktualizacja: 21.12.2011 11:05

Opracowany przez portugalskich naukowców projekt papierowych tranzystorów zostanie zrealizowany w praktyce. We współpracy z brazylijskimi przedsiębiorcami w najbliższych tygodniach ruszy masowa produkcja tych nowoczesnych urządzeń.

Wynalezione przez badaczy z lizbońskiego uniwersytetu Nova papierowe tranzystory były w ostatnich miesiącach analizowane jako produkt możliwy w powszechnym użytku.

"Udało nam się przekonać spółkę Suzano, największego w Ameryce Południowej producenta papieru, do wdrażania tego projektu. Teraz nie mamy już wątpliwości, że papierowe tranzystory upowszechnią się w najbliższych latach na świecie" - poinformowała dr Elvira Fortunato, kierownik zespołu badawczego.

Opracowany przez lizbońskich badaczy tranzystor wykorzystuje jako półprzewodnik nieograniczony tlenek, zamiast stosowanego dotychczas dwutlenku krzemu. Z kolei stanowiący element urządzenia papier został wykorzystany zarówno jako podłoże oraz jako warstwa dielektryczna.

Zdaniem dr Elviry Fortunato, produkcja papierowych tranzystorów będzie prowadzona na masową skalę, a nowe urządzenia będą tańsze od tradycyjnych i znajdą zastosowanie w jednorazowych urządzeniach mikroelektronicznych, np. w bioczujnikach. Nowe urządzenie będzie biodegradalne.

"W ostatnich miesiącach naszemu brazylijskiemu kooperantowi udało się wytworzyć idealny dla projektu papier o wysokim stopniu gładkości. Umożliwi on lepszy przesył prądu" - dodała Elvira Fortunato.

Tranzystor to trioda półprzewodnikowa, stanowiąca element czynny układów elektronicznych. Jego głównym zadaniem jest wzmacnianie sygnałów elektrycznych.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)