Panoramiczny LCD poprawia wydajność

Panoramiczny LCD poprawia wydajność
Źródło zdjęć: © IDG

12.03.2008 11:00, aktual.: 12.03.2008 14:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Utah opublikowali wyniki raportu "Productivity, Screens and Aspect Ratio", dotyczącego wpływu parametrów monitora na wydajność pracowników.

W badaniu wzięło udział 9. pracowników uczelni - w tym wykładowcy i studenci - podzielonych na trzy grupy użytkowników, dobrane pod względem umiejętności obsługi komputera ( nowicjusze, średnio zaawansowani i zaawansowani ). Badano m.in. czas niezbędny do zakończenia zadań związanych z edycją dokumentów.

Obraz
© NEC CRVD-42DWX+ (fot. IDG)

Eksperyment dowiódł, że członkowie wszystkich grup byli znacząco bardziej produktywni korzystając z panoramicznych monitorów o przekątnej 24" lub większej ( rozdzielczość co najmniej 1920 x 1200 pikseli ) w porównaniu z ekranami o standardowych proporcjach boków ( 1280 x 1024 piksele rozdzielczości ). Efektywność pracownika, który z monitora 4:3 przesiądzie się na co najmniej 24-calowy ekran 16:9, wzrasta, zgodnie z wynikami raportu, o 30 %.

Inne wnioski płynące z opracowania to m.in. dość oczywiste stwierdzenie, że panoramiczne wyświetlacze lub zestawy dwóch monitorów dobrze nadają się do pracy z dokumentami wielostronicowymi lub wieloma aplikacjami jednocześnie. Ekrany 24-calowe o proporcjach 16:9 lepiej nadają się do edycji tekstu niż standardowe ekrany 17" i 19" oraz zestawy dwóch wyświetlaczy o takich przekątnych. Zestawy dwóch monitorów panoramicznych o przekątnej 22" lub większej to lepsza platforma pracy z arkuszem kalkulacyjnym niż jeden taki monitor lub ekran o proporcjach 4:3.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)