Panasonic Lumix G1 już dostępny w Polsce

Panasonic Lumix G1 już dostępny w Polsce
Źródło zdjęć: © Panasonic

02.12.2008 20:30, aktual.: 03.12.2008 09:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na polskim rynku jest już dostępny nowy cyfrowy aparat fotograficzny firmy Panasonic. Model oznaczony symbolem Lumix DMC-G1 to pierwszy na świecie aparat, który mimo braku lustra zapewnia możliwość wymiany obiektywów.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie firmy Panasonic wynika, że użytkownicy rozważający zakup lustrzanki często wstrzymywali się z podjęciem decyzji ze względu na obawę przed zbyt dużymi gabarytami i ciężarem aparatów DSLR. Lumix DMC-G1 ma stanowić między innymi odpowiedź na potrzeby tego typu klientów. Wyeliminowanie lustra oraz zastosowanie nowych technologii sprawiły, że powstał aparat o 40% lżejszy i mniejszy od typowych lustrzanek. Korpus ma wymiary 124x83,6x45,2 mm i waży 385 gram.

Obraz
© Lumix G1 (fot. Panasonic)

Możliwości charakterystyczne dla lustrzanek nie są wyłącznie zasługą wymiennych obiektywów z mocowaniem w standardzie Mikro Cztery Trzecie ( obiektywy w standardzie Cztery Trzecie wymagają konwertera ). Istotne znaczenie ma też zastosowanie matrycy o rozmiarze 4/3 ( 17,3x13 mm ), znanej dotychczas tylko z konstrukcji DSLR. Ma ona efektywną rozdzielczość 12,1 megapikseli. Warto również wspomnieć o braku charakterystycznego dla kompaktów opóźnienia między naciśnięciem spustu migawki, a zrobieniem zdjęcia. Zakres czułości ISO zawiera się w przedziale od 100 do 3200.

Godne odnotowania są rozwiązania w zakresie podglądu kadru. Użytkownicy mogą korzystać ze znanego z kompaktów uchylnego wyświetlacza LCD o przekątnej 3-cali i rozdzielczości 460 tysięcy pikseli lub też użyć elektroniczny wizjer o rozdzielczości 1,44 miliona pikseli i stuprocentowym pokryciu pola widzenia. Zaletą wizjera jest też możliwość wyświetlania zawartość menu. Cecha niedostępna dla lustrzanek może być użyteczna podczas fotografowania przy dużym nasłonecznieniu, ograniczającym czytelność wyświetlacza LCD.

Zdjęcia zapisywane w formacie RAW lub JPEG są przechowywane na kartach pamięci w standardzie SD, SDHC i MMC. Można je wykonywać między innymi w seriach liczących 7 zdjęć z prędkością 3 klatek na sekundę. Warto dodać, że aparat jest wyposażony w złącza USB oraz mini HDMI.

Lumix G1 jest dostępny w trzech wersjach kolorystycznych - czarnej, burgundzie i indygo. Jego cena kształtuje się na poziomie 2399 zł.

Dodatkowe informacje na temat aparatu można znaleźć na stronie firmy Panasonic - http://www.panasonic.pl/g1/.

_ Lumix G1 nie jest "pierwszym na świecie aparatem, który mimo braku lustra zapewnia możliwość wymiany obiektywów". Obecność, bądź nieobecność lustra nijak się ma do możliwości zmiany optyki. G1 to najprawdopodobniej pierwszy aparat klasy "compact" z podglądem na żywo, który oferuje taka możliwość. Wymianę obiektywów i brak lustra oferuje choćby obecny na rynku od kilku lat aparat Leica M8 _

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)