P4 oficjalnie startuje z siecią UMTS900

P4 oficjalnie wystartował z siecią UMTS na 900 MHz, która dostępna będzie dla wszystkich klientów z odpowiednimi modemami lub telefonami. Sieć będzie reklamowana jako 4G.

P4 oficjalnie startuje z siecią UMTS900
Źródło zdjęć: © Play

P4 z 25 kanałów GSM, czyli 5 MHz które posiada na 900 MHz, wygospodarowało 3,6 MHz na UMTS. Pozostałe 1,4 MHz, uwzględniając separację, pozostawi około 5-6 kanałów do wykorzystania na GSM. W miastach, na obszarze pokrytym UMTS na 2100 MHz, dostępne będzie wszystkie 25 kanałów GSM. Na obszarach poza większymi miastami użyty będzie UMTS900.

W tej chwili pracuje już około 300 nadajników UMTS900. W kwietniu ma być ich ogółem, razem z nadajnikami na 2100 MHz, ponad 4000. Ma to wtedy zapewnić pokrycie sygnałem 3G 60% terytorium i 80% ludności naszego kraju, czyli ponad 4600 miejscowości. Pełne przełączenie aktualnej sieci z GSM na UMTS (z pozostawieniem 5-6 kanałów GSM) ma zakończyć się w wakacje, dać pokrycie o kilka punktów procentowych wyższe od planowanego w kwietniu i kosztować ogółem 20 mln euro.

Przedstawiciele operatora podkreślają, że będzie to znaczący skok jakościowy. W grudniu 2010 roku zasięgiem sieci 3G na 2100 MHz było objęte tylko 16% kraju i 60% ludności. Nowa sieć będzie reklamowana jako 4G. Zdaniem członków zarządu P4, różne określenia sieci 3G (zwykły UMTS, HSPA+, itp.) są zbyt skomplikowane. Dodatkowo, w grudniu zeszłego roku, ITU (ang. _ International Telecomunication Union _) zezwoliło na używanie terminu "4G" wobec sieci, które w znaczący sposób rozszerzają możliwości i prędkości pierwotnego UMTS-u.

_ Sieć jest tym pierwszym elementem, dzięki któremu klienci poczują różnicę. To, że nową autostradą można jechać nawet 250 km/h, ale ograniczenie jest do 80 km/h nie oznacza, że nie jedzie się teraz wygodniej _ - powiedział Bartosz Dobrzyński, członek zarządu operatora odpowiedzialny za marketing.

Docelowo cała sieć ma wspierać standard HSPA+ 21 Mb/s. Każda stacja będzie miała _ backhaul _ ("ostatnią milę" pomiędzy stacją a szkieletem) o prędkości nie mniejszej niż 10 Mb/s. Około 100 stacji węzłowych podłączonych jest bezpośrednio światłowodem, kolejne radioliniami o prędkości do 600 Mb/s (nie więcej niż 4 "hopki" do stacji węzłowej).

Klienci korzystający z dedykowanych ofert Play Online będą korzystali z sieci UMTS900 z ograniczeniem do 1 Mb/s. Klienci korzystający z ofert głosowych (z lub bez pakietów) będą w stanie osiągnąć prędkość oscylującą wokół 2 Mb/s w sieci UMTS900.

Jak wynika z zapowiedzi przedstawicieli P4, nowe oferty Play Online mają pojawić się na początku lutego. Z Play Online (ofert dedykowanych jak i pakietów w telefonie) korzysta 1,7 mln klientów.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (9)