Oto największy i najszybszy komputer Europy

Oto największy i najszybszy komputer Europy

27.05.2009 12:24, aktual.: 27.05.2009 12:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Najpotężniejszy komputer w Europie ruszył w Centrum Badawczym w Juelich (Nadrenia Północna-Westfalia) - informuje niemiecki portal heise.de.

Komputer, zbudowany w oparciu o technologie IBM, nazywa się Jugene i potrafi pracować z prędkością do 1 petaflopa na sekundę - oznacza to ni mniej ni więcej tylko 1 biliard (tysiąc bilionów, czyli 1. do potęgi 15) operacji zmiennoprzecinkowych w ciągu sekundy.

Typowy nowoczesny komputer osobisty pracuje z prędkością mierzoną "zaledwie" w gigaflopach (1. do potęgi 9) na sekundę.

Obraz
© (fot. AFP)

Jugene został mocno rozbudowany - poprzednio jego moc obliczeniowa wynosiła zaledwie 167,3 teraflopa (1. do potęgi 12) na sekundę. Obecnie ten potężny superkomputer składa się z 73.728 czterordzeniowych procesorów, umieszczonych w 72 chłodzonych wodą regałach. Zwykłemu PC-owi wystarcza - jak wiadomo - jeden taki procesor.

W skali światowej Jugene zapewne zmieściłby się w pierwszej piątce; ten globalny ranking ma zostać zaktualizowany w czerwcu br. Od lutego br. pierwsze miejsce zajmuje IBM-owski superkomputer Sequoia, którego moc obliczeniowa ma sięgać 2. petaflopów na sekundę.

Obraz
© (fot. AFP)

Jugen będzie pomagał naukowcom w rozwiązywaniu szczególnie skomplikowanych problemów w takich dziedzinach, jak fizyka, chemia, biologia, astronomia, materiałoznawstwo i nauka o środowisku.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (122)