Oszustwo na "amerykańskiego żołnierza". 39‑latka straciła ponad 350 tysięcy

Policja Świętokrzyska informuje o kolejnym przypadku oszustwa "na amerykańskiego żołnierza". Tym razem 39-letnia kobieta straciła ogromny majątek.

Amerykańscy żołnierze stacjonują w Afganistanie
Amerykańscy żołnierze stacjonują w Afganistanie
Źródło zdjęć: © Getty Images
Arkadiusz Stando

Oszustwa "na amerykańskiego żołnierza" czy "nigeryjskiego księcia" to schematy stare jak świat. Niestety nadal wiele osób nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia, jakie czyha na nich w sieci. Niedawno, bo zaledwie w ubiegłym tygodniu informowaliśmy o podobnym przypadku. 61-letnia mieszkanka Krotoszyna straciła wówczas 200 tysięcy złotych.  

Tymczasem teraz Policja Świętokrzyska informuje o kolejnym tego typu przypadku. Co więcej, schemat oszustwa jest identyczny. 39-latka poznała w sieci mężczyznę, który podawał się za amerykańskiego żołnierza pełniącego służbę w Afganistanie. Zazwyczaj w tego typu przypadkach, oszust przez długi czas, nawet niekiedy przez 2-3 lata, próbuje przekonać ofiarę do swoich dobrych zamiarów, niekiedy miłosnych.

Oszustwo "na amerykańskiego żołnierza" nadal skuteczne

Pewnego dnia podczas rozmowy w sieci, oszust poprosił kobietę o pomoc, ponieważ zostaje przeniesiony w inne miejsce pełnienia służby. W związku z tym poprosił Polkę o możliwość nadania do niej paczki z dokumentami, nagrodami, notatkami, pieniędzmi i mundurem. Następnie mężczyzna miał pojawić się w Polsce.

Po kilku dniach dostała informację o przesyłce. Oszust podszywający się pod firmę kurierską informował o konieczności dokonania opłaty w wysokości 1500 euro. Kobieta przelała pieniądze. Po kilku dniach pojawiły się informacje o kolejnych problemach i konieczności dokonywania następnych wpłat. Kobieta przelewała pieniądze zgodnie z prośbami oszusta. I tak straciła 80 tysięcy Euro, czyli ponad 350 tysięcy złotych. 

Z pozoru niewinna rozmowa może przerodzić się w niebezpieczne oszustwo. Cyberprzestępcy nie zawsze stosują triki, takie jak instalowanie złośliwego oprogramowania na urządzeniach ofiar. Czasami wystarczy dar przekonywania, trochę socjotechniki i naiwność osoby atakowanej, aby wyłudzić sporą sumę pieniędzy. Dla swojego bezpieczeństwa nie rozmawiajcie w sieci z nieznajomymi.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (347)