Oscary 2020: uwaga na nominowane filmy. Cyberprzestępcy zastawili pułapki

Oscary 2020: uwaga na nominowane filmy. Cyberprzestępcy zastawili pułapki

Oscary 2020: uwaga na nominowane filmy. Cyberprzestępcy zastawili pułapki
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
09.02.2020 11:17

Rozdanie nagród Akademii Filmowej już dzisiaj. Nie dziwi więc wzrost zainteresowania nominowanymi filmami, także w nielegalnych źródłach. Jednak wszyscy, którzy liczyli na wieczór z kinowym przebojem pobranym z sieci, mogą mieć poważne problemy.

Jak podaje Kaspersky, wykryto ponad 20 stron phishingowych oraz kont w serwisie Twitter, które oferują możliwość obejrzenia nominowanych do tegorocznych Oscarów filmów bezpłatnie. Tego typu strony zamiast jednak oferować "bezpłatnej" rozrywki, zbierają dane na temat użytkownika, nakłaniają do instalowania oprogramowania adware czy przekazania danych do karty płatniczej.

Przestępcy zakładają fałszywe strony i konta na Twitterze, aby promować swoje nielegalne działania, a ponadto dystrybuują za ich pośrednictwem szkodliwe pliki. Kaspersky wykrył ponad 925 niebezpiecznych plików, które krążą po sieci i podszywają się pod filmy, które otrzymały nominację do Oscara 2020.

Niestety ogromne zainteresowanie nominowanymi filmami sprawia, że przestępcy zbierają żniwa. Badacze z firmy Kaspersky dodają, że w ostatnich czterech tygodniach wzrosła liczba nielegalnych plików podszywających się pod kinowe hity:

  • "Joker" - został wykorzystany w 304 szkodliwych plikach
  • "1917" - cyberprzestępcy wykorzystali 215 razy
  • fałszywe pliki udające film "Irlandczyk" - pojawiły się 179 razy

Większość szkodliwych plików pojawiła się w okolicach premier danych filmów, jednak część z nich była rozprzestrzeniania jeszcze przed premierą filmu. Teraz, wraz ze wzrostem zainteresowania tymi filmami ze względu na zbliżającą się galę rozdania nagród Akademii Filmowej, szkodliwych plików pojawia się coraz więcej.

Zwracamy uwagę na to, że aby nie paść ofiarą przestępstwa, zawsze sięgajcie po filmy z legalnych źródeł. Wiele z nominowanych hitów można obejrzeć na platformach stramingowych, np. na Netfliksie. Przypominamy, że gala rozdania nagród Akademii Filmowej odbędzie się już dzisiaj.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)