OpenMoko - taniutkie smartfony open source tuż, tuż?

OpenMoko - taniutkie smartfony open source tuż, tuż?

OpenMoko - taniutkie smartfony open source tuż, tuż?
Źródło zdjęć: © OpenMoco
11.03.2008 15:30, aktualizacja: 12.03.2008 10:46

W trakcie konferencji O'Reilly Emerging Technology przedstawiciele OpenMoko zapowiedzieli, że najdalej za sześć miesięcy wprowadzą na rynek telefon open source o nazwie Neo Freerunner. Jego poprzednika, Neo1973, sprzedawano wyłącznie deweloperom.

OpenMoko to część tajwańskiej firmy First International Computer ( FIC ), która zajmuje się pracami nad telefonami open source - "otwartość" dotyczy zarówno strony sprzętowej, jak i programowej: w urządzeniach z linii Neo działa OpenMoko Linux.

Starszą wersję smartfonu ( Neo1973 ) wyposażono w procesor ARM taktowany częstotliwością 400 MHz, dotykowy wyświetlacz 640 x 480, GPS, obsługę Wi-Fi i Bluetooth. Sprzęt sprzedawano wyłącznie deweloperom, choć schematy jego budowy mógł pobrać każdy zainteresowany - http://openmoko.com/.

Nowszy model, Neo Freerunner, ma być dostępny publicznie. Kiedy? Ostatnie obietnice mówią o II połowie 2008 roku, co oznaczałoby poślizg - http://www.pcworld.pl/news/106706.html o ok. 1. miesięcy.

Obraz

Warto wiedzieć, że również w Polsce znajduje się komórka bardzo aktywnie pracująca m.in. nad smartfonami OpenMoko. Jednym z jej przedstawicieli jest Marcin Juszkiewicz - http://blog.haerwu.biz/, którego spytaliśmy o to, kiedy urządzeń open source możemy spodziewać się w Polsce.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)