"Oko" eksplozji. Teleskop Hubble’a uchwycił umierającą gwiazdę
Kosmiczny Teleskop Hubble'a uchwycił obraz umierającej gwiazdy AG Carinae. Obiekt znajduje się w odległości ok. 15 tys. lat świetlnych od nas.
23.09.2021 21:19
AG Carinae jest masywną gwiazdą o masie od 55 do 70 mas Słońca. Jest bardzo niestabilna z powodu ciśnienia promieniowania, które wypycha ją na zewnątrz oraz grawitacji, która ściąga obiekt do środka.
Gwiazdy tego rodzaju są z reguły bardzo gorące, a ich żywotność jest stosunkowo krótka. Jak czytamy na łamach serwisu Science Alert, AG Carinae liczy sobie "zaledwie" kilka milionów lat (dla porównania wiek Słońca to ok. 4,6 mld lat).
Na obrazie wykonanym przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a widać moment eksplozji, która doprowadziła ok. 10 tys. lat temu do wyrzucenia materii na zewnątrz. Następstwem wybuchu jest powłoka otaczająca gwiazdę, która zawiera materię o masie ok. 15 mas Słońca.
Widoczny na obrazie czerwony kolor to zjonizowany gaz wyrzucony z AG Carinae – głównie wodór i azot. Niebieski kolor to natomiast pył wokół gwiazdy, który jest oświetlony przez jej światło. Zdaniem naukowców różnorodne kształty i "wgłębienia" w pyle zostały uformowane przez potężny wiatr obiektu, wiejący z prędkością dochodzącą do miliona kilometrów na godzinę.