Ojciec i syn okradli portal internetowy na 300 tys. zł

Ojciec i syn okradli portal internetowy na 300 tys. zł

Ojciec i syn okradli portal internetowy na 300 tys. zł
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
08.09.2008 15:24, aktualizacja: 08.09.2008 15:38

Do 10 lat więzienia grozi dwóm oszustom
komputerowym z Sieradza - 19-letniemu mężczyźnie i jego 40-letniemu ojcu, którzy zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy
komendy wojewódzkiej policji w Łodzi.
Straty jednego z portali internetowych spowodowane ich działalnością oszacowano wstępnie na ok.
300 tys. zł.

Dziewiętnastolatek opracował system komputerowy, który automatycznie tworzył fikcyjne konta internetowe, wykorzystywane do rozsyłania korespondencji reklamowej innym użytkownikom jednego z popularnych portali. Sprawcy doprowadzili również do zatrzymania systemu informatycznego portalu.

Obraz
© (fot. JupiterImages/EAST NEWS)

_ W ciągu ostatnich dwóch miesięcy mężczyźni założyli ok. 6000 fikcyjnych kont, które wykorzystywali do bezpłatnej reklamy sprzedawanych przez siebie kart różańcowych. Gdyby robili to legalnie, to według administratorów portalu, za każdą tego typu reklamę musieliby zapłacić ok. 4 tys. zł. Straty spowodowane darmowym zamieszczaniem reklam portal wycenił na ok. 300 tys. zł. Nadal szacowane są natomiast straty związane z zawieszeniem systemu informatycznego portalu _ - poinformowała Joanna Kącka z komendy policji w Łodzi.

Sprawcy zostali zatrzymani na gorącym uczynku. Podczas przeszukania zajmowanych przez nich pomieszczeń zabezpieczono m.in. trzy komputery stacjonarne, trzy laptopy, szafę serwerową oraz płyty z pirackim oprogramowaniem.

Zdaniem Kąckiej za przestępstwa komputerowe dotyczące mienia znacznej wartości grozi kara do 10 lat więzienia, a takie zarzuty przedstawiono już 19-latkowi i jego ojcu, notowanemu już wcześniej za przestępstwo gospodarcze.

Prowadząca postępowanie w tej sprawie prokuratura rejonowa w Sieradzu zastosowała wobec młodszego mężczyzny dozór policyjny, a wobec jego ojca dozór i poręczenie majątkowe.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)