Odkryto nowy rodzaj gwiazdy. Badaniami kierowali polscy naukowcy

Odkryto nowy rodzaj gwiazdy. Badaniami kierowali polscy naukowcy

Odkryto nowy rodzaj gwiazdy. Badaniami kierowali polscy naukowcy
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
11.03.2020 12:04, aktualizacja: 12.03.2020 13:00

Poszukiwania niezwykłej gwiazdy trwały prawie 40 lat. Naukowcom pod przewodnictwem specjalistów z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie udało się w końcu zaobserwować gwiazdę, która pulsowała tylko z jeden strony.

HD74423 jest gwiazdą 1,7 razy masywniejszą od Słońca i znajduje się ok. 1500 lat świetlnych od Ziemi. Jest pierwszą odkrytą gwiazdą swojego rodzaju - pulsuje inaczej niż te, które do tej pory obserwowano.

To, co zwróciło uwagę naukowców, to fakt, że może być ona bardzo bogata w metale i uboga w pierwiastki ciężkie - a to bardzo rzadki rodzaj gwiazd. Pierwsze teorie na ich temat pojawiły się już w latach 80. ubiegłego wieku, jednak do dzisiaj naukowcom udało się odkryć jedynie jedną taką gwiazdę.

I chociaż gwiazdy pulsacyjne znane są od dawna (jedną z nich jest np. Słońce), to HD74423 wyróżnia się tym, że pulsuje tylko jedna jej półkula. Wynika to z tego, że gwiazda znajduje się w układzie podwójnym z czerwonym karłem. Okres orbitalny wynosi 2 dni, co w przypadku tak ogromnej gwiazdy skutkuje jej odkształceniem pod wpływem przyciągania grawitacyjnego towarzysza.

- Doskonałe dane z satelity TESS pozwoliły nam zaobserwować zmiany jasności wywołane grawitacyjnym zniekształceniem gwiazdy oraz pulsacjami - przyznał prof. Gerald Handler z CAMK i główny autor badania. Naukowcom udało się potwierdzić, że gwiazda pulsuje tylko z jednej strony, ponieważ wahania jasności były zauważalne tylko, gdy konkretna strona HD74423 była zwrócona do Ziemi.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)