Odkryli niezwykle rzadkie zwierzęta. Ukrywały się na strychu

Na strychu jednego z budynków mieszkalnych w Łazach, na obrzeżach Jury Krakowsko-Częstochowskiej, właściciele odkryli kolonię nocka orzęsionego. Jest to "jeden z najrzadszych gatunków nietoperzy rozmnażających się w Polsce", jak informuje serwis "Nauka w Polsce".

Nocek orzęsiony - zdjęcie ilustracyjne
Nocek orzęsiony - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © YouTube.com | Bat Conservation International
Karolina Modzelewska

Nocek orzęsiony to nietoperz zaliczany do rodziny mroczkowatych. Najczęściej można go znaleźć w południowej i zachodniej Europie. Dotychczas w Polsce był rzadko spotykany, głównie w południowej części kraju – w Karpatach, Sudetach i na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Niezwykle rzadki gatunek

W naszym kraju nocki otrzęsione są objęte ścisłą ochroną gatunkową. Chroni je również Dyrektywa Siedliskowa UE, a także zapisy Konwencji Berneńskiej i Konwencji Bońskiej. W przypadku gatunku obowiązuje m.in. zakaz fotografowania, czy filmowania, czyli czynności, które mogłyby płoszyć lub niepokoić zwierzęta.

Jak donosi serwis "Nauka w Polsce" kolonię nocka otrzęsionego znaleziono w budynku mieszkalnym, znajdującym się w Łazach. Zwierzęta upodobały sobie strych, gdzie od około 15 lat dokonują rozrodu. Najprawdopodobniej opuściły jedno ze swoich zimowisk (największe z nich w Polsce to Jaskinia Niedźwiedzia oraz Jaskinia Racławicka) i gromadziły się na ścianie budynku, czekając na otwarcie okna prowadzącego na strych.

Cała sytuacja została zgłoszona do Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy (OTON). Mieszkańcy budynku poprosili o pomoc, ponieważ obecność kolonii nietoperzy wiązała się z pewnymi problemami. Pomimo pozytywnego nastawienia do przyrody, lokatorzy zwracali uwagę na sporą ilość guana, które zalega na strychu. Dodatkowo obawiali się o możliwość zniszczenia położonej tam wełny mineralnej.

OTON zidentyfikował, że kolonia zamieszkująca budynek w Łazach to niezwykle rzadki gatunek nocka otrzęsionego, który wymaga ochrony. Przyrodnicy zobowiązali się pomóc lokatorom. Jak możemy przeczytać w serwisie Nauka w Polsce podejmą oni "starania o pozyskanie funduszy na zabezpieczenie budynku przed niekorzystnym oddziaływaniem kolonii nietoperzy. Na strychu ma zostać zamontowany podest do gromadzenia guana. Zaplanowano wykonanie przegrody oddzielającej część strychu zajętą przez nietoperze. Będzie ona zaadaptowana do potrzeb zwierząt, które na strychu rodzą i wychowują swoje młode".

Zobacz też: Wielkie wichury. Czy staną się naszą codziennością?

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)