Odkrył skarb sprzed 1500 lat. Nowe informacje w sprawie
Archeolodzy badają złote przedmioty, które na początku tego miesiąca zostały przypadkowo znalezione przez poszukiwacza-amatora, Duńczyka Ole Ginnerupa Schytza. Mężczyzna odkrył liczące ok. 1500 lat przedmioty, testując nowo zakupiony wykrywacz metali.
Przypomnijmy. Odkrycie dotyczy skarbu germańskiego plemienia, który – według specjalistów – jest jednym z najważniejszych i największych i znalezisk w historii Danii. Schytz natrafił na te przedmioty nieopodal Jelling, a konkretnie – w mieście Vindelev, na działce należącej do jego byłego kolegi ze szkoły. Artefakty pochodzą z epoki żelaza; archeolodzy szacują, że zostały zakopane w VI wieku.
Jak czytamy na łamach serwisu Live Science, wśród znalezionych przedmiotów znajdują się biżuteria, rzymskie monety (w tym z wizerunkiem cesarza Konstantyna Wielkiego) i ozdoba, która może przedstawiać nordyckiego boga Odyna. Łącznie Duńczyk odkrył 22 złote przedmioty ważące prawie 1 kg. Ze względu na miejsce znaleziska lokalne media określają go mianem "skarbu z Vindelev".
Wstępne ustalenia archeologów
Wykopaliska przeprowadzone przez archeologów współpracujących z Duńskim Muzeum Narodowym ujawniły, że kosztowności zostały zakopane w długim domu, co może wskazywać, że miasto Vindelev mogło być w epoce żelaza rozbudowaną osadą.
Eksperci od początku przypuszczali, że przedmioty zostały zakopane przez osobę o wysokim statusie. "Tylko członek absolutnej elity społecznej byłby w stanie zebrać taki skarb – powiedział w oświadczeniu szef badań Mads Ravn. Niektóre przedmioty są pokryte runami, które układają się w słowo "wysoki". Zdaniem specjalistów może być to odniesienie do władcy lub wodza, który zakopał skarb.
Eksperci wspominają o… erupcji wulkanu
Archeolodzy twierdzą również, że odnalezione przedmioty mogą mieć związek z wielką erupcją wulkanu, która wstrząsnęła Europą w 536 roku naszej ery. W jej wyniku do atmosfery wydostały się ogromne ilości zanieczyszczeń gazowych, które blokowały światło słoneczne. Doszło również do spadku średniej temperatury na półkuli północnej.
Przedstawiciele Vejle Museums wyjaśniają, że po erupcji wulkanu wielu ludzi zakopywało skarby, aby chronić je przed wrogami lub żeby przebłagać w ten sposób bogów. Specjaliści zwracają uwagę, że do tej pory znaleziono w Danii ponad 40 kg złota pochodzącego z epoki żelaza. "Skarb z Vindelev" zostanie pokazany na wystawie wikingów w Vejle Museums, która zostanie otwarta 3 lutego 2022 r.