Obraz dysku krok po kroku - jak to zrobić?

Obraz dysku krok po kroku - jak to zrobić?
Źródło zdjęć: © PC World

18.05.2010 10:30, aktual.: 18.05.2010 11:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Obraz dysku to najpewniejsza metoda na zabezpieczenie danych, aplikacji i systemu. Eliminuje konieczność reinstalacji programów, ich konfiguracji i oszczędza mnóstwo czasu w razie awarii komputera. Pokazujemy jak krok-po-kroku, całkowicie za darmo i szybko, przygotować płytę ratunkową Windows oraz płytę lub USB z obrazem partycji systemowej.

Kopie zapasowe można robić w postaci pojedynczych plików bądź jako obraz całych partycji i dysków. Pierwsza metoda jest szybsza, ale zabezpiecza jedynie "suche" dane.

Obraz
© (fot. PC World)

Jeżeli chcesz skorzystać z rozwiązania, które pozwoli Ci faktycznie zaoszczędzić czas w razie poważnej awarii komputera, to powinieneś przygotować ratunkową płytę startową oraz płytę z obrazem partycji systemowej. Dzięki nim, po awarii nie stracisz czasu na reinstalację systemu i programów, a także szybko odzyskasz Windows, wszystkie programy oraz zapisane dane. Co najważniejsze - nie będziesz musiał nic instalować ani konfigurować!

Przedstawiamy w jaki sposób _ krok-po-kroku _ przygotować odpowiednie nośniki ratunkowe DVD lub USB. Nasze porady oparliśmy na darmowym programie Paragon Backup&Recovery 10.2 Free Edition.

Dysk startowy

Jeżeli awarii ulegnie partycja systemowa, na nic przydadzą się jej obrazy zapisane na dysku w komputerze. Aby z nich skorzystać trzeba uruchomić komputer, a ten nie chce przecież działać. Takiej sytuacji zapobiega płyta startowa. Służy ona do uruchomienia peceta i zawiera narzędzia, które umożliwiają skorzystanie z zapisanego na dysku obrazu. Płytę startową warto zrobić zaraz po pierwszym uruchomieniu Paragon Backup&Recovery.

(Dysk startowy) Krok 1

Obraz
© Wybór opcji tworzenia płyty ratunkowej (fot. PC World)

Zainstaluj i uruchom program. Podczas instalacji potrzebny ci będzie dostęp do Internetu. Aplikacja wymaga rejestracji, po której producent wyśle na twoją skrzynkę e-mail bezpłatny ale niezbędny do jej uruchomienia klucz produktu i numer seryjny. Po wystartowaniu kliknij od razu łącze create Recovery CD {1. widoczne w komunikacie wyświetlonym w prawym dolnym rogu okna.

(Dysk startowy) Krok 2

Obraz
© Kreator nośnika zapisu (fot. PC World)

Wybierz przycisk Next w oknie kreatora i wskaż nośnik, na którym zostaną umieszczone pliki startowe. Do wyboru masz pamięć flash bądź płytę CD {2}. Pierwsza opcja jest szybsza, druga gwarantuje większa elastyczność (nie wszystkie starsze komputery potrafią się uruchomić z napędu USB). (Dysk startowy) Krok 3

Obraz
© Wybór wersji narzędzi startowych (fot. PC World)

Zdecyduj, czy chcesz skorzystać z domyślnego generowanego przez program, zestawu narzędzi startowych czy chcesz wykorzystać swój własny. Jeżeli nie masz pewności pozostaw zaznaczona opcję Typical {3}.

(Dysk startowy) Krok 4

Umieść nośnik w napędzie, bądź złączu USB (pamiętaj, że wszystkie znajdujące się na nim dane zostaną usunięte). Wskaż go, kliknij Next, a następnie OK. Po chwili niezbędne pliki startowe zostaną skopiowane. Przyciskiem Finish zakończ pracę kreatora.

*Porada: Start z dysku USB

Obraz
© Opcja uruchamiania z napędu USB (fot. PC World)

Jeżeli utworzyłeś dysk startowy w zewnętrznej pamięci flash, to zanim z niej skorzystasz musisz w BIOSie ustawić uruchamianie komputera z dysku USB. Odpowiedzialna za to opcja w różnych modelach płyt głównych może być umieszczona w różnych miejscach - na przykład Boot device priority. Zawarty w niej parametr 1st Boot Device definiuje się najczęściej jako: Removable Dev. {4}.

Zapis obrazu

(Zapis obrazu dysku) Krok 1

Obraz
© Tworzenie obrazu (fot. PC World)

Uruchom program i kliknij Back up Disk or Partition w sekcji Basic Backup/Restore Tasks w lewym górnym rogu okna {5}. Wybierz Next.

(Zapis obrazu dysku) Krok 2

Obraz
© Wybór partycji, której obraz ma zostać utworzony (fot. PC World)

Umieść zaznaczenie w polu obok dysku, bądź partycji, której obraz chcesz zapisać {6}. W kolejnym kroku określ, gdzie chcesz zapisać pliki. Do wyboru masz dysk lokalny bądź sieciowy, serwer ftp bądź płyty CD i DVD.

(Zapis obrazu dysku) Krok 3

Obraz
© Docelowe miejsce zapisu (fot. PC World)

Wybierz nośnik. Jeżeli chcesz plik obrazu zapisać w dedykowanym katalogu możesz go teraz utworzyć. Kliknij w tym celu przycisk Create folder widoczny obok ścieżki do pliku {7}.

(Zapis obrazu dysku) Krok 4

Obraz
© Akceptacja zaplanowanych zadań (fot. PC World)

Tworzoną kopię możesz opatrzyć komentarzem. Jeżeli chcesz archiwum utworzyć natychmiast pozostaw zaznaczoną opcję Back up now, w przeciwnym razie wybierz Schedule backup. Zakończ pracę kreatora przyciskiem Finish i zaakceptuj planowane zadanie w głównym oknie programu klikając przycisk Apply na pasku narzędzi {8. i przycisk Yes.

Odzyskiwanie danych

(Odzyskiwanie danych) Krok 1

Obraz
© Funkcja przywracania danych z obraz (fot. PC World)

Uruchom program. Jeżeli zamierzasz przywrócić obraz partycji systemowej uruchom najpierw komputer z utworzonej wcześniej płyty startowej. W sekcji Basic Backup/Restore Tasks wybierz Restore {9}.

(Odzyskiwanie danych) Krok 2

Obraz
© Wybór obrazu (fot. PC World)

Paragon wyświetla listę obrazów, które zostały zapisane za jego pomocą. Zaznacz jeden z nich. Szczegółowy opis zawartości widoczny jest w dolnej części okna {10}. Wybierz obraz do przywrócenia i kliknij Next.

(Odzyskiwanie danych) Krok 3

Obraz
© Wybór danych do przywrócenia (fot. PC World)

Wygodne jest to, ze nie trzeba odzyskiwać całej partycji. Z obrazu możesz skopiować nawet pojedynczy plik. Zaznacz, które informacje chcesz przywrócić {11}. Program daje możliwość przywrócenia danych do ich oryginalnej lokalizacji - w takiej sytuacji z listy Restore files to: wybierz Original location lub do dowolnego katalogu (Specific folder). Stare pliki można nadpisać lub pozostawić ich kopię. W pierwszym przypadku zaznacz Replace existing files, w drugim Leave existing files.

(Odzyskiwanie danych) Krok 4

Przejdź pozostałe kroki kreatora i zakończ jego pracę przyciskiem Finish. Aby uruchomić przywracanie danych kliknij Apply i Yes. Na koniec zamknij okno przyciskiem Close.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)