Numer 112 wreszcie będzie działać jak należy

Numer 112 wreszcie będzie działać jak należy

Numer 112 wreszcie będzie działać jak należy
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
23.12.2013 10:47, aktualizacja: 23.12.2013 12:15

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o systemie powiadamiania ratunkowego, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2014 r. Jest to pierwsza kompleksowa regulacja tematyki powiadamiania ratunkowego, pozwalająca na organizację sprawnie działającego, jednolitego systemu obsługi zgłoszeń kierowanych do numeru alarmowego 112 i innych numerów alarmowych.

  1. grudnia zakończył się też pierwszy, najważniejszy etap wdrażania jednolitego systemu powiadamiania ratunkowego - każde zgłoszenie na numer 112 w Polsce odbierane jest teraz w profesjonalnych centrach powiadamiania ratunkowego.

Ustawa tworzy operatorski model funkcjonowania systemu powiadamiania ratunkowego opierając system na centrach powiadamiania ratunkowego (CPR). Minister administracji i cyfryzacji jest odpowiedzialny za organizację i koordynację funkcjonowania systemu, a wojewodowie odpowiadają za tworzenie centrów powiadamiania ratunkowego. Rozwiązanie takie zapewnia możliwość ustalenia jednolitych standardów funkcjonowania systemu, zarówno jeśli chodzi o standardy obsługi zgłoszeń alarmowych, jak i warstwę teleinformatyczną, przy jednoczesnym uwzględnieniu roli wojewody, który w swoich działaniach kieruje się lokalnymi potrzebami i uwarunkowaniami.

Zatrudnieni w CPR operatorzy numerów alarmowych obsługują zgłoszenia alarmowe kierowane do numeru 112. w przyszłości również numerów 997, 998, 999 oraz - na zasadzie dobrowolności - innych numerów. Przyjęte i obsłużone w CPR zgłoszenie jest następnie przekazywane do służb ratunkowych, które na podstawie otrzymanych informacji decydują o rodzaju wysyłanej na miejsce zdarzenia pomocy.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)