Nowy, silny gracz na rynku telekomunikacyjnym?

Nowy, silny gracz na rynku telekomunikacyjnym?24.09.2012 10:38
Nowy, silny gracz na rynku telekomunikacyjnym?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

PERN "Przyjaźń", firma która znana jest głównie z tłoczenia rosyjskiej ropy do polskich rafinerii, rozstrzygnął przetarg na przygotowanie kompleksowego planu rozwoju komercyjnej działalności telekomunikacyjnej spółki.

Ostateczna wersja planu rozwoju komercyjnej działalności telekomunikacyjnej spółki ma być gotowa w terminie pięciu miesięcy od dnia podpisania umowy. _ "Naszym nadrzędnym celem jest maksymalne zwiększenie przychodów z działalności telekomunikacyjnej. Naturalnie biorąc pod uwagę istniejącą infrastrukturę oraz możliwości PERN" _ - podkreślił prezes spółki Marcin Moskalewicz.

Według PERN, w trakcie prac przeprowadzona zostanie analiza rynku, potencjału spółki i świadczonych przez nią usług telekomunikacyjnych oraz wypracowany zostanie "docelowy model działalności telekomunikacyjnej wraz ze ścieżkami dojścia". PERN zaznaczył, że o wyborze wykonawcy, który opracuje kompleksowy plan komercyjnej działalności telekomunikacyjnej spółki _ "decydowała cena oraz doświadczenie w realizacji tego typu zadań na rynku polskim i zagranicznym" _.

Naszym nadrzędnym celem jest maksymalne zwiększenie przychodów z działalności telekomunikacyjnej. Naturalnie biorąc pod uwagę istniejącą infrastrukturę oraz możliwości PERN

PERN prowadzi działalność telekomunikacyjną w oparciu o własną sieć kabli światłowodowych, o łącznej długości ponad 150. km, ułożonych wzdłuż biegnących przez Polskę rurociągów ropy naftowej i paliw. Usługi świadczone przez PERN to: dzierżawa włókien światłowodowych, dzierżawa kanałów transmisyjnych, kolokacja i dostawa internetu dla klientów instytucjonalnych.

Pod koniec czerwca w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej prezes PERN zaznaczył, że spółka, w ramach dywersyfikacji swej działalności, chce m.in. uruchomić sprzedaż usług światłowodowych w oparciu o linię biegnącą wzdłuż III nitki odcinka wschodniego rurociągu naftowego "Przyjaźń", czyli na trasie z Adamowa przy granicy z Białorusią do Płocka.

_ "Nie planujemy powoływania odrębnego podmiotu dla tego przedsięwzięcia. Jego obsługą będzie zajmować się zespół do sprzedaży usług PERN i spółek grupy. Chcemy, żeby usługi światłowodowe były elementem dosyć mocnego wsparcia przychodowego dla spółki" _ - wyjaśnił wtedy Moskalewicz.

PERN jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa. Tłoczy ropę z Rosji (ok. 5. mln ton rocznie) do rafinerii polskich: PKN Orlen i Grupy Lotos oraz do rafinerii niemieckich - PCK Schwedt i Mider Spergau. Przesyła również surowiec tranzytem do gdańskiego Naftoportu, w którym posiada udziały.

PERN zarządza siecią ponad 2,6 tys. km rurociągów naftowych i paliwowych oraz bazami magazynowymi o pojemności około 2,8 mln metrów sześc.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)